LIBERÁL BUDE VŽDY LIBERÁLOM

Naozaj je pravda, že koalícia strán PS/Spolu a strana bývalého prezidenta Andreja Kisku  Za ľudí, ale aj strana SaS či KDH sú si ozaj blízke?

Foto Pavel Neubauer/TASR
Dátum 03.07.2019

Pár mesiacov pred voľbami v roku 2020 sa niektoré strany vymedzujú voči niektorým stranám a niektorým politikom. Je naozaj pravda, že koalícia strán PS -Spolu a strana bývalého prezidenta Andreja Kisku  Za ľudí, ale aj strana SaS či KDH sú si ozaj blízke? Alebo ich spája len to, že sa vedia vymedziť voči tej ktorej osobe či inej strane?

Možný konflikt
Na jednej strane je v poriadku povedať s kým kto nechce spolupracovať pred voľbami ani po voľbách. Na druhej strane, ale je rozdiel presadzovať napríklad liberálnu agendu v spolupráci s konzervatívnou stranou. Samozrejme existujú kompromisy v prípadnej spolupráci strán po voľbách pri presadzovaní jednotlivých opatrení či zákonov tej ktorej strany. Lenže ak dochádza k spolupráci dvoch alebo viacerých strán len na základe toho, aby sa povedzme jeden politik (ktorého obe alebo viacero strán neznáša kvôli jeho alebo jej  politike ) nedostal k moci so svojou stranou, potom to, či je tá strana národne orientovaná alebo liberálna alebo napríklad kresťansky orientovaná je až na druhom mieste. A práve tento fakt, ktorý teraz pred voľbami nie je až tak podstatný pre niektorých, môže po voľbách rozhodovať niekedy aj o tom, čo ktorá strana je ochotná pustiť alebo vzdať sa toho ktorého bodu zo svojho programu len aby sa vládna koalícia, ktorej povedzme budú po voľbách súčasťou, nerozpadla. A tak potom môže neskôr vzniknúť konflikt  medzi stranami napríklad ohľadom Istanbulského dohovoru alebo registrovaných partnerstiev či iný bod, na ktorom sa nedokážu dve alebo viac strán zhodnúť alebo dohodnúť.

Antislovenskí umelci na palube
Ľudia a potenciálni voliči by si mali dobre zvážiť či niektorej strane dajú hlas len preto že je proti Ficovi alebo Kotlebovi alebo či dajú tej ktorej strane hlas preto, lebo chcú aby sa presadil program tej ktorej strany v prípadnej vláde. Podobná situácia nastala pri prezidentských voľbách v tomto roku, keď veľa ľudí  dávalo hlas pani Čaputovej hlavne za to, že bola na opačnej strane barikády ako pán Šefčovič zo Smeru. Zdá sa, že slabá angličtina, či neskúsenosť ľudom neprekážala, aj tak dali masovo hlas pani Zuzane Čaputovej. To, že na Slovensku sú liberáli oproti kresťanom zdá sa v menšine vôbec nehralo úlohu pri rozhodovaní. Dôležité pre väčšinu ľudí bolo, že po vražde Kuciaka a po protestoch Za Slušné Slovensko a hlavne po odstúpení pána Mistríka, bola zrazu pani Zuzana Čaputová tá najvhodnejšia kandidátka aj pre voličov liberálov ,ale aj pre niektorých voličov národniarov a dokonca aj pre niektorých voličov kresťanov. A práve to, akých umelcov si vzala  pani prezidentka na palubu lietadla svedčí hlavne o tom, že liberál zostane vždy liberálom v srdci. Snáď sa práve tým  voličom naozaj cítiacim, ktorí volili práve túto liberálku, otvárajú oči. 

Migračná kríza
Zoberme si, ale aj príklad presadzovania agendy tej ktorej strany v otázke prijímania migrantov. Na túto tému majú opäť strany (najmä tie novo vzniknuté, z ktorých je veľa ľudí nadšených a nič ešte vo vláde neurobili len majú sľuby) ktoré deklarujú, že sú proti Smeru a proti ĽSNS rôzne stanoviská. A potom si je ťažké predstaviť ako by napríklad  riešili tie strany (ak by boli v koalícii so stranami s ktorými aj chcú byť) ak by došlo k povinným kvótam a prijímaniu migrantov jednotlivými štátmi počas nejakej ďalšej migračnej krízy. Hlavne či by sa dokázali zhodnúť na nejakom stanovisku ak by sa povedzme ich stanoviská aj v tejto otázke rozchádzali. lebo tak to vyzerá, že sa v tejto téme dosť strany rozchádzajú.
Najlepším riešením by bolo ak by vznikla po voľbách koalícia nie na základe vymedzenia sa proti tej ktorej strane, ale na základe hodnotovej blízkosti programov strán, a agendy, ktorú budú presadzovať. Hlavne, aby liberáli, ak by tvorili vládu, netvrdili, že sú blízki aj skutočným kresťanom aj národovcom, len preto, aby podobne ,ako vyhlásila pani prezidentka, budú slúžiť všetkým. Na jednej strane by takéto vyhlásenie bolo fajn pre všetky tábory, ale na druhej strane ak je niekto liberál fakt ťažko môže slúžiť aj liberálom aj kresťanom aj národovcom. Pokúsiť sa o to môže. Veď aj pani prezidentka sa o to pokúša. Ale vyhovieť všetkým sa nedá. To je jasné každému. 

Môže, a to je aj najpravdepodobnejší variant podľa niektorých prieskumov, nastať aj situácia, že po voľbách budú koalíciu tvoriť len strany, ktoré sa vymedzujú voči niekomu alebo niečomu. V takom prípade budeme možno svedkami liberálno- kresťanskeho, promigračněho a zároveń aj protiimigračněho, ľavicovo stredovo pravicového koaličného vládnúceho potenciálu. Už to, koľko protikladov je v predošlej vete naznačuje, že vymedziť sa voči niekomu alebo niečomu,  na vládnutie bez nárazových trecích plôch, nemusí vôbec stačiť. 

(Autor je lektor anglického jazyka a vychovávateľ v Centre pre deti a rodiny v Bratislave)

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.