LIBERÁLNY NOMÁD

Strana Sloboda a solidarita, ktorá sa tesne pred predčasnými parlamentnými voľbami 2023 začala nazývať „Saska“,  bude po takmer 15 rokoch meniť svojho predsedu a poletí do zabudnutia.

Foto SITA/DIANA ČERNÁKOVÁ
Dátum 24.10.2023

Ďalším neužitočným a poblúdeným nešťastníkom slovenskej politiky je liberál Richard Sulík. Po prevrate v rodnej vlasti v roku 1989 – tento syn československých emigrantov z roku 1980 – opustil Nemecko a vystrojený študentskými skúsenosťami i perfektnou znalosťou nemčiny sa unudený dobrodruh vrátil do rodnej vlasti. Na Slovensku sa dravému podnikateľovi Richardovi darilo v nových časoch bez pravidiel lepšie, ako jeho majetným rodičom na Západe. Na Ekonomickej univerzite v Bratislave vyštudoval dane a daňové poradenstvo, založil úspešnú firmu FaxCopy, stihol sa oženiť aj rozviesť. No hlavne „zázračne“ zbohatol. Podiel vo firme predal za viac ako 100 miliónov korún. Stal sa potom poradcom vtedajšieho ministra financií Ivana Mikloša, a tak zároveň aj spoluautorom daňovej reformy s 19%-nou rovnou daňou. Vehementne radil po zmene vlády aj smeráckemu ministrovi financií  Jánovi Počiatkovi.

Sulík nemal ešte ani 40 rokov, a už dosiahol skoro všetko, čo chcel. Niečo mu ale chýbalo. Verejná sláva, spojená s politickou mocou. Založil si k tomu svoju stranu SaS. Pôsobil nekonvenčne s „ťahom na návnadu“, ktorý už – podľa neho - chýbal viacerým vtedajším kaprom, lieňom i ostriežom – za akých mal Mečiara, Čarnogurského, Dzurindu, Schustera, Gašparoviča, Fica, Bugára či Slotu. Čeril preto hladinu ako sa len dalo. Nezmazateľne sa zapísal do histórie televíznej „Smotánky“ vymetaním večierkov, údajným užívaním drog, no tiež „gorilovským lobingom“ u vplyvných politikov, raňajkovaním s Mariánom Kočnerom, stretávaním sa s Mariánom Kotlebom i podplácaním poslancov a politikov.

Slon v politickom porceláne

Do veľkej politiky vstúpil „Šulino“ v roku 2010, keď vo voľbách získala SaS 12% voličských hlasov a stala sa treťou najsilnejšou parlamentnou stranou. Napriek tomu všetkému, čo sa o ňom vedelo aj verejne písalo (alebo práve preto) stal sa „podržbalónik“ budúcej premiérky Ivety Radičovej predsedom parlamentu. Spolu s komerčným televízakom z TV JOJ, ktorého posadili do kresla ministra kultúry Danielom Krajcerom, Miloslavou Zemkovou a Ľubom Machajom spáchali atentát na Slovenskú televíziu  a Slovenský rozhlas, ktoré kvôli svojim mocensko-politickým aj biznisovým cieľom zlúčili do mačkopsa RTVS. Predseda parlamentu Richard Sulík mi vtedy tesne pred koncom roka 2010 vo svojej pracovni v NR SR z lístka čítal odkaz na papieriku, ktorý mu ako ťahák napísal  nosatý Danko Krajcerovie... A potom Sulík povalil svoju vlastnú pravicovú vládu. Bol tak sebavedomý a suverénny, že na politickej scéne vystupoval ako „slon v porceláne“. Nikoho asi neprekvapilo, keď ho fotoreportéri na oficiálnej večeri s veľvyslancami vyfotili bez saka, v košeli s krátkymi rukávmi, s objemnou peňaženkou  na stole a s mobilom pri uchu.

Odvtedy sa prevažne len potuloval, vypisoval svoje „kilečká“ a robil biznis na všetky strany. Utekajúc po neúspešných voľbách z potápajúceho sa straníckeho parníka, vyskúšal si  od roku 2014 dobre platenú stoličku europoslanca v Bruseli. Sektor opozičných poslancov v slovenskom parlamente na Oslom vŕšku v Bratislave  mu nevoňala. Pomaly sa už Richard Sulík aj zberal na odchod z politiky, stoličku šéfa strany ponúkal Ivanovi Korčokovi a v roku 2019 si kúpil ranč v Austrálii, kde „chce vraj tráviť zimy na dôchodku“.  No ani sekundu nezaváhal, keď sa vzápätí - na jar 2020 - naskytla príležitosť povoziť sa opäť vo vládnom vláčiku. Ako minister hospodárstva SR sa ale blysol najmä vodením nemeckých milionárov Geissenovcov do slovenského parlamentu, protekcionizmom a vychlastaním všetkého štátneho alkoholu so svojimi kamarátmi, rodinou a straníkmi v slovenskom pavilóne, počas svetovej výstavy EXPO v Dubaji.

Najúspešnejší rozbíjač vlád

Tento titul sme mu v mesačníku Extra plus prisúdili už v momente menovania Matovičovej vlády prezidentkou Zuzanou Čaputovou. V kabinete „trnavského Borata“ všetko škrípalo od začiatku vládnutia a najviac zla si robili niekdajší spojenci v hriechu Sulík s Matovičom. Igor Rišovi verejne vynadal do idiotov a reťazenie konfliktov sa skončilo očakávaným výsledkom. Sasanka dala premiérovi ultimátum a po ňom padla vláda Igora Matoviča. Po nepochopiteľnej čaputovskej rošáde a neúspešnom následnom návrhu SaS a Hlasu sa porúčala aj neschopná vláda Eduarda Hegera. „Kým Sulík nebude premiér, bude každá vláda zlá a každú nechá padnúť,“ zamyslel sa v marci 2021 minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Roky letia a Richard Sulík zostarol tiež. Po páde ďalšej vlády, ktorú zlikvidoval sa prisunul ku koncu svojej politickej púte. Väčšina Slovákov zvolá: „chvalabohu!“

Saska letí do zabudnutia...

Strana Sloboda a solidarita, ktorá sa tesne pred predčasnými parlamentnými voľbami 2023 začala nazývať „Saska“,  bude po takmer 15 rokoch meniť svojho predsedu. Zakladateľ strany Richard Sulík tesne pred ustanovujúcou schôdzou novej NR SR na tlačovej besede (23.10.2023) oznámil, že sa v marci budúceho roku nebude na kongrese uchádzať o znovuzvolenie za šéfa strany. „Pätnásť rokov existencie Sasky znamená aj 15 rokov môjho života a bol by som veľmi nešťastný, keby tento výnimočný politický projekt skončil spolu so svojím zakladateľom, tak ako sa to stalo v SDKÚ alebo v HZDS. Myslím si, že je veľmi dôležité vedieť, kedy má človek odísť. Preto dnes oznamujem, že na najbližšom kongrese strany končím ako jej predseda." Kto skúsi prevziať kormidlo liberálneho Titanicu po ňom, ešte známe nie je. Do úvahy prichádza najviac bývalý minister školstva a podpredseda SaS Branislav Gröhling.

Osobne som presvedčený, že tohto „kaderníka kučeravých politických myšlienok“ si k podobenkám Hegera, Naďa, Dzurindu, Radičovej, Sulíka i Čaputovej bude môcť - ešte pred budúcoročným Silvestrom 2024 – pridať najslávnejšia slovenská bábkoherečka Veronika Remišová do svojho „pexesa skrachovancov“.

                                                                                  

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.