LÍDRI EÚ VYJADRILI PODPORU NEZÁVISLOSTI A ZVRCHOVANOSTI UKRAJINY

Lídri Európskej únie (EÚ) odsúdili vo štvrtok na zasadnutí Európskej rady v Bruseli ruskú agresiu a vyjadrili podporu nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny. Zaviazali sa tiež zaistiť plnú zodpovednosť za vojnové zločiny spáchané na Ukrajine vrátane vytvorenie medzinárodného súdu a aj k snahám pokračovať v tlaku v podobe ďalších sankcií na Rusko a zastropovania cien ropy.

Foto SITA/AP
Dátum 24.03.2023

Lídri Európskej únie (EÚ) odsúdili vo štvrtok na zasadnutí Európskej rady v Bruseli ruskú agresiu a vyjadrili podporu nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny. Vyzvali Moskvu na okamžité ukončenie bojov a akcií ohrozujúcich bezpečnosť a ochranu civilných jadrových zariadení na Ukrajine, informuje spravodajca TASR. 

Zaviazali sa tiež zaistiť plnú zodpovednosť za vojnové zločiny spáchané na Ukrajine vrátane vytvorenie medzinárodného súdu a aj k snahám pokračovať v tlaku v podobe ďalších sankcií na Rusko a zastropovania cien ropy. Prvý deň zasadnutia Európskej rady v Bruseli sa skončil vo štvrtok už krátko po 21. hodine - v čase, keď lídri EÚ inokedy len začínajú s pracovnou večerou a diskusiami o citlivých témach.

Do záverov summitu sa dostala aj zmienka o súhlase dodať Ukrajine jeden milión delostreleckých nábojov v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov; časť z toho pritom pôjde z existujúcich zásob členských krajín. S cieľom pokryť tieto dodávky a nové nákupy munície bude EÚ čerpať financie z Európskeho mierového nástroja (EPF), ktorý bol nedávno navýšený o dve miliardy eur. Slovensko na summite navrhlo navýšiť celkový finančný strop EPF o ďalších 3,5 miliárd eur do do roku 2027.

Podľa týždenníka Politico snahu Slovenska podporilo len asi 20 krajín z 27-člennej Únie. Avšak nemenovaný diplomatický zdroj spresnil, že len dve členské krajiny vzniesli procedurálne námietky, že o dofinancovaní nástroja, ktorý EÚ využíva na preplácanie vojenskej pomoci, sa má rokovať na ministerskej úrovni - na Rade EÚ pre zahraničné veci. 

O globálnom rozsahu EPF slovenským novinárom na summite hovoril aj dočasne poverený premiér SR Eduard Heger. Podľa Politico "globálnosť" EPF znamená, že to malo vyhovovať krajinám ako Francúzsko či Taliansko, ktoré chcú, aby sa tento nástroj používal aj pri misiách v iných regiónoch, napríklad v Afrike. V oblasti konkurencieschopnosti sa lídri zhodli na integrovanom prístupe všetkých oblasti politiky na zvýšenie produktivity a rastu v rámci celého hospodárstva.

Znamená to prehĺbenie jednotného trhu, posilnenie priemyselnej, poľnohospodárskej a obchodnej politiky pri odstraňovaní zbytočných bariér a zjednodušení regulačné prostredia. "EÚ zabezpečí svoju konkurencieschopnosť posilnením svojej odolnosti a produktivity, uľahčením financovania, zameraním sa na cenovo dostupnú energiu, zníženie strategickej závislosti, ako aj investovaním do zručností a vytvorením hospodárskej, priemyselnej a technologickej základne vhodnej pre zelený a digitálny prechod," uvádza sa v záveroch. 

V oblasti priemyslu sa lídri zhodli na potrebe pokročiť v práci na návrhoch zákona o bezemisnom priemysle a európskeho zákona o kritických surovinách. Zdôraznili tiež geopolitické aspekty obchodnej politiky EÚ a prínos obchodných zmlúv pre konkurencieschopnosť eurobloku. V oblasti energetiky ocenili kroky prijaté na zníženie cien energie a dopytu po plyne a postupné zrušenie závislosti od ruských fosílnych palív. Vyzvali všetky zúčastnené strany, aby podporili spoločné nákupy plynu prostredníctvom energetickej platformy EÚ.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.