LIEK PROTI VŠIAM NIČÍ KORONAVÍRUS DO 48 HODÍN, ZATIAĽ LEN V LABORATÓRIU

Ivermektín je širokospektrálne antiparazitikum používané v ľudskej aj veterinárnej medicíne proti parazitickým zakukleniam hníd, či vší

Foto PEXELS
Dátum 09.04.2020

Portál ČT 24 priniesol zaujímavú informáciu od tímu vedcov z austrálskej Monash University v Melbourne opísal, že liek menom ivermektín nachádzajúci sa v bunkových kultúrach je veľmi účinne schopný zlikvidovať vírus SARS-CoV-2. Ide o liek proti všiam, ktorý ničí koronavírus do 48 hodín, zatiaľ ale len v laboratóriu.

Daná látka je pritom schválená proti parazitom a lekári dobre poznajú jej prípadné vedľajšie účinky. Liek bol zatiaľ testovaný len "in vitro", teda na bunkových kultúrach v laboratórnom prostredí -⁠ nie na živých zvieratách, nie to ešte na ľuďoch. Takéto experimenty nie sú ešte ani zďaleka zárukou, že všetko bude v reálnom svete (alebo "in vivo") fungovať, ako má. Napriek tomu je výsledok tohto pokusu nádejný, bol totiž natoľko úspešný, že zrejme povedie k pokračovaniu výskumu.

Účinok do 48 hodín


Po nasadení ivermektínu totiž počas iba 48 hodín zmizol všetok genetický materiál vírusu z buniek. "Zistili sme, že stačila jediná dávka tohto lieku, aby sa tak odstránili všetky stopy vírusovej RNA počas 48 hodín -⁠ a už po 24 hodinách došlo k jej výraznému úbytku," uviedla Kylie Wagstaffová, spoluautorka štúdie, ktorá vyšla v odbornom časopise Antiviral Research . "Ivermektín je široko rozšírený a je považovaný za bezpečnú látku," doplnila vedkyňa. "Musíme zistiť, aké by malo byť dávkovanie, aby bol tento liek u ľudí účinný -⁠ to je ďalší krok," uviedla.

Látku a jej účinok pochválil aj Leon Caly z laboratória VIDRL na Dohertyho inštitútu: "Ako virológ, ktorý bol súčasťou tímu, ktorý ako prvý izoloval mimo Číny SARS-CoV-2 už v januári 2020, som z potenciálu ivermektínu ako lieku proti COVIDu-19 nadšený, "komentoval výsledky štúdie. Pretože od očkovanie proti tejto chorobe delí svet najmenej rok, možno aj dva, hľadajú vedci po celom svete stále ďalej účinnej látky. "V čase, keď máme globálne pandémiu a nie je tu žiadna schválená liečba, by pomohlo, keby sme mali látku, ktorá je rozšírená a dostupná," opísala Wagstaffová. "Realistické je, že kým bude široko dostupná vakcína, bude to nejaký čas trvať.


Čo je ivermektín?

Ivermektín je širokospektrálne antiparazitikum používané v ľudskej aj veterinárnej medicíne proti parazitickým zakukleniam hníd, či vší. Vedci ho objavili asi pred štyridsiatimi rokmi, od tej doby bol používaný veľmi masívne. Za prvých 16 rokov v období rokov 1987 až 2003 ho použili pri vyše 200 miliónoch ľudí v 33 krajinách. V dôsledku toho bolo možné znovu osídliť a poľnohospodársky využívať približne 25 miliónov hektárov veľmi úrodnej ornej pôdy, ktorá bola pre zdravotné riziká skôr opustená a ktorá je teraz opäť schopná uživiť vyše 17 miliónov ľudí. Vďaka tak veľkému množstvu osôb, ktoré látku použili, sa vie o jej vedľajších účinkoch výrazne viac než u iných zvažovaných látok, ktoré by proti COVIDu-19 mohli byť nasadené. Prípravok ale v tomto ohľade zatiaľ nie je otestovaný, vedci preto varujú: ľudia by ho sami rozhodne nemali skúšať používať.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.