LIGA ZA ĽUDSKÉ PRÁVA: TREBA ZRIADIŤ ÚRAD NA POMOC K LEPŠIEMU RIADENIU MIGRÁCIE

Ministerstvo vnútra SR eviduje, že na území Slovenska žije takmer 145-tisíc cudzincov.

Foto SITA
Dátum 14.08.2020

BRATISLAVA 14. augusta (SITA/extraplus.sk) - Liga za ľudské práva odporúča Vláde SR zriadiť úrad, ktorý by pomohol k lepšiemu riadeniu migrácie v prospech záujmov Slovenska. Uviedla to dnes na tlačovej konferencii riaditeľka Ligy za ľudské práva Barbora Meššová. Malo by ísť o Imigračný a naturalizačný úrad, ktorý by zjednotil problematiku migrácie, medzinárodnej ochrany a integrácie. Ako poukázala Meššová, vytvorenie tohto úradu predpokladá aj končiaci vládny dokument o migračnej politike z roku 2011. Posúdiť a centralizovať túto agendu si za úlohu kladie aj koalícia v programovom vyhlásení vlády.

Štatistika Ministerstva vnútra SR eviduje, že na území Slovenska žije približne 145-tisíc cudzincov, z ktorých väčšina prišla z Ukrajiny a zo Srbska. „Je v našom vlastnom záujme, aby sa týmto ľuďom darilo, pretože sú to ľudia, ktorí tu tiež platia a tu s nami spolu žijú. Okrem toho je pre Slovensko dôležité vyhodnocovať z hľadiska migračnej politiky, komu umožníme, aby na Slovensko prišiel, usadil sa a zotrval,“ vysvetlila. Malo by byť možné vyhodnotiť, akých ľudí potrebujeme na pracovný trh, keďže sú segmenty, ktoré z radov slovenských nezamestnaných nie je možné obsadiť. Vyhodnocovať by to podľa Meššovej mohol práve nový úrad.

„Kompetencie v oblasti migrácie a integrácie sú rozdrobené naprieč ministerstvami a útvarmi ministerstva vnútra. Slovensku chýba celostný pohľad a jednotná vízia situácie a potrieb,“ vysvetlila Meššová. Dodala, že jednotlivé zodpovedné orgány si mnohokrát neplnia svoje povinnosti vyplývajúce z programových dokumentov vlády. Imigračný a naturalizačný úrad by mohol mať za úlohu nielen zber, spracovanie a vyhodnocovanie dát z oblasti migrácie a integrácie, ale aj vedenie konaní o pobyte cudzincov. Jeho súčasťou by mohol byť aj azylový odbor, na ktorý by sa zmenil súčasný Migračný úrad ako aj súčasný Odbor štátneho občianstva Ministerstva vnútra SR.

Povoľovanie pobytov má v kompetencii Úrad hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru a ten podľa ligy nemá predispozíciu ani kapacity na komplexné nastavovanie migračnej politiky štátu. Toto nastavenie bolo dostatočné, keď na Slovensku pracovalo málo cudzincov. „V súčasnosti však kapacity polície nestačia na pokrývanie stále väčšieho počtu cudzincov v SR, čo spôsobuje notoricky známe nočné čakania pred políciou, ktoré nezmizli ani po zavedení online objednávacieho systému,“ priblížilo vedenie Ligy za ľudské práva. Zavedením nového úradu by sa polícii odňala kompetencia pobytovej a vízovej agendy. Ostala by jej aj naďalej ochrana vnútorných hraníc, boj proti nelegálnej migrácii a obchodovaniu s ľuďmi.

Tému integrácie má na starosti Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktoré však nemá dosah na povoľovanie pobytov. Nový úrad by mohol prebrať časť jeho úloh v tejto sfére a pôsobiť aj ako gestor integrácie cudzincov. Spolu s ministerstvom by mohol riešiť opatrenia na trhu práce vo vzťahu k cudzincom tak, aby sa zaistila nielen ochrana záujmov občanov Slovenska, ale aj potreby trhu práce.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.