LITVA CHCE MIGRANTOM PLATIŤ PO 300 EUR AK ODÍDU Z KRAJINY

Litovské médiá koncom júla publikovali svoje zistenia, z ktorých vyplýva, že nelegálni migranti platia sprostredkovateľom za pomoc pri prekročení bielorusko-litovských hraníc od 5000 do 15.000 dolárov.

Foto Sita/ap
Dátum 07.08.2021

Litovské úrady chcú vyplatiť po 300 eur tým nelegálnym migrantom, ktorí budú súhlasiť s dobrovoľným odchodom z Litvy. Vo vysielaní rozhlasovej stanice LRT to uviedla vedúca odboru pre migáciu na litovskom ministerstva vnútra Evelina Gudzinskaité.

Spresnila, že táto suma bude vyplácaná v hotovosti pri nástupe migranta do lietadla, ktoré odlieta z Litvy. Zdôraznila, že nelegálni migranti dostanú 300 eur iba raz. Ak sa v Litve ocitnú znova, nebudú už môcť počítať s odškodným, citoval úradníčku spravodajský web Meduza.io.

Web pripomenul, že litovské médiá koncom júla publikovali svoje zistenia, z ktorých vyplýva, že nelegálni migranti platia sprostredkovateľom za pomoc pri prekročení bielorusko-litovských hraníc od 5000 do 15.000 dolárov.

V Litve sa za posledných niekoľko mesiacov výrazne zvýšil počet nelegálnych migrantov prichádzajúcich  cez hranicu s Bieloruskom a snažiacich sa dostať do iných členských krajín EÚ. Od začiatku roka ich bolo na litovsko-bieloruských hraniciach zadržaných viac ako 4000 nelegálnych.

Litovské úrady vyhlásili v súvislosti s tým stav núdze a začali na hranici stavať múr s ostnatým a žiletkovým drôtom. Litva tvrdí, že bieloruské orgány nebránia takémuto nezákonnému prekročeniu hraníc. Bielorusko tieto podozrenia odmieta. Jeho Západom neuznaný prezident Alexandr Lukašenko  však pritom po uvalení ďalšieho balíka sankcií EÚ - v júni - vyhlásil, že jeho krajina už nebude migrantom brániť v prekračovaní západnej hranice smerom do EÚ.       

Rada EÚ v júni zaviedla nové reštriktívne opatrenia proti bieloruskému režimu, ktoré sú reakciou na eskaláciu závažného porušovania ľudských práv v Bielorusku a násilné represie voči občianskej spoločnosti, demokratickej opozícii a novinárom, ako aj na vynútené pristátie letu spoločnosti Ryanair v Minsku z 23. mája 2021 a s tým súvisiace zadržanie novinára Ramana Prataseviča a jeho priateľky Sofie Sapegovej. Vo štvrtok Lukašenko prišiel s nariadením uzavrieť "každý meter hranice" z juhu a západu Bieloruska, pripomenula Meduza.io.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.