LOCKHEED MARTIN DODAL SLOVENSKU PRVÉ STÍHAČKY F-16

Americká spoločnosť Lockheed Martin dodala Slovensku prvé dve stíhačky typu F-16. Oznámila to v stredu na svojom webe, uvádza TASR. Americké veľvyslanectvo v Bratislave potvrdilo, že firma Lockheed Martin vyrobila pre Slovensko prvé dve stíhacie lietadlá F-16. 

Foto PIXABAY/ILUSTRAČNÉ FOTO
Dátum 11.01.2024

Americká spoločnosť Lockheed Martin dodala Slovensku prvé dve stíhačky typu F-16. Oznámila to v stredu na svojom webe, uvádza TASR. Americké veľvyslanectvo v Bratislave vo vyjadrení pre TASR potvrdilo, že firma Lockheed Martin vyrobila pre Slovensko prvé dve stíhacie lietadlá F-16. "Ako je naplánované, prvé tri lietadlá dorazia na Slovensko v polovici roka 2024," spresnila ambasáda.

"Dodanie prvých lietadiel typu F-16 Block 70 Slovensku predstavuje kľúčový východiskový bod, ktorým táto krajina začína posilňovať svoje obranné kapacity," vyhlásil viceprezident firmy OJ Sanchez. Pripomenul, že Slovensku spoločnosť Lockheed Martin celkovo dodá 14 stíhačiek. Pomôžu mu chrániť hranice a budú tiež pripravené pôsobiť spoločne so silami spojeneckých štátov z Európy, NATO a iných častí sveta.

Prvá väčšia skupina lietadiel F-16 by mala prísť na Slovensko v polovici tohto roku, ďalšie stíhačky na budúci rok. "Držíme sa nášho záväzku posilňovať bezpečnosť v 21. storočí prostredníctvom úspornej prevádzky a strategických partnerstiev s cieľom zaistiť bezpečnosť a blahobyt spojencov USA," dodal Sanchez.

Lockheed Martin okrem toho informoval, že predbežnú dohodu o o nákupe ďalších ôsmich stíhačiek F-16 podpísalo aj Bulharsko. Celkovo tento typ lietadla používa 25 krajín. Najnovšiu verziu Block 70/72 bude mať k dispozícii zatiaľ šesť štátov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.