LONDÝN - MEKKA EURÓPY

Britskí moslimovia navrhli, aby ich v mestách s väčšou koncentráciou zvolával imám trikrát denne do mešity cez amplióny a reproduktory

Foto ARCHÍV
Dátum 30.03.2020

Rozrastajúca sa moslimská komunita v Spojenom kráľovstve je problém, ktorý môže o pár rokov výrazne ovplyvniť celú Európu. „Londýn je moslimskejší ako mnohé moslimské krajiny,“ vyhlásil londýnsky imám Syed Ali Raza Rizvi. Neklamal.

Ostrov totality v liberálnom mori

Kým londýnske mešity praskajú vo švíkoch, kresťanské kostoly zívajú prázdnotou. Odhaduje sa, že tento rok presiahne počet moslimov zúčastňujúcich sa na modlitbách počet kresťanov navštevujúcich nedeľné omše. Pri kresťanoch sa navyše počíta s dlhodobo klesajúcim trendom v dôsledku ich vyššieho veku a s tým spojeného prirodzeného úbytku. Naopak, moslimská komunita je zložená prevažne z mladých ľudí v produktívnom veku a s úctyhodnou natalitou. Desivý trend súvisí aj s uplatňovaním islamského práva šaría v londýnskych moslimských komunitách, kde hliadky dozerajú na to, aby sa v ich štvrti neobjavil alkohol či žena v minisukni. V celej Británii existuje okolo stotridsať súdov, ktoré rozhodujú na základe tohto práva. Pouličné tribunály spadajú od roku 2008 pod súdny systém Spojeného kráľovstva, neraz sa mu však vymykajú. Neľudské tresty, kruté zaobchádzanie či zvrátené ženské obriezky sú stále realitou aj v Európe. V čase, keď progresívni Európania demonštrujú za väčšiu angažovanosť žien v politike či na manažérskych postoch horekujúc nad ich nespravodlivým platovým ohodnotením či sexizmom, tí istí progresívni Európania korektne mlčia, pokiaľ ide o diskrimináciu žien v islame. Lebo vtedy predsa ide len o kultúrnu obyčaj.

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus. Staňte sa našimi predplatiteľmi a majte istotu, že dostanete Extra plus vždy do schránky: 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.