LOV NA KONŠPIRÁTOROV

Nenávisť a dezinformácie často šíria tí, ktorí tvrdia, že proti nim bojujú

Foto REDAKCIA, TASR/RADOVAN STOKLASA, PREZIDENT.SK
Dátum 01.06.2016

Slovenský národ sa polarizuje. Postoje k imigrácii, NATO, tradičným hodnotám, to všetko čoraz viac rozdeľuje národ. Keďže prominentné masmédiá sú napospol obsadené kozmopolitnými intelektuálmi a verejnoprávne médiá z tohto pravidla, žiaľ, nie sú výnimkou, nadviazať rozumný dialóg je čoraz ťažšie. Liberálna strana barikády si svoju moc uvedomuje, a preto sa snaží udržať si za každú cenu intelektuálny monopol. Nebude predsa riskovať akúkoľvek diskreditáciu či otvorenie diskusie na témy, ktoré by rada vykreslila ako uzavreté. Jednoduchšie je uzavrieť sa do seba a vytvoriť si elitný klub, v ktorom majú všetci na všetko skoro rovnaký – samozrejme, ten správny – názor. Ako povedal Noam Chomsky: „Šikovný spôsob, ako udržať ľudí pasívnych a poslušných, je striktne limitovať spektrum akceptovaných názorov, ale povoliť živú diskusiu vnútri tohto spektra.“ V takomto stave potom na miesto mysliteľov nastupujú iba akísi strážcovia konformity. Tí dnes pod rúškom boja proti konšpiráciám a extrémizmu útočia na každého s odlišným hodnotovým systémom.

Na čiernej listine

Prejavom prebiehajúcej polarizácie spoločnosti je vytváranie rôznych zoznamov nežiaducich médií. Iniciatíva Konspiratori.sk ponúka zoznam serverov, ktoré vraj zavádzajú a šíria hoaxy, a vyzýva na ich ekonomické zruinovanie. Nezávislú komisiu, ktorá posudzuje, ktorý web do zoznamu zaradiť, pritom tvoria ľudia, napospol pochádzajúci zo skupinky pejoratívne zvanej bratislavská kaviareň. Či už v Bratislave žijú alebo nie, ich postoje sú veľmi podobné, preto nečudo, že na čiernej listine sa spravidla vyskytujú iba médiá, ktoré kritizujú USA, členstvo v NATO a Európsku úniu. Pritom tvrdiť, že prozápadné médiá polopravdy a zavádzania nešíria, by bolo klamstvo.

Ako povedal Noam Chomsky: „Šikovný spôsob, ako udržať ľudí pasívnych a poslušných, je striktne limitovať spektrum akceptovaných názorov, ale povoliť živú diskusiu vnútri tohto spektra.“

Veď sám člen komisie Juraj Smatana zverejnil na svojom facebookovom profile hoax o prítomnosti ruských špeciálnych jednotiek na Ukrajine zo servera Svobodneforum.cz. Článok sa ako ukážková dezinformácia odvolával na iný text vo Wall Street Journale, z ktorého vyplývalo niečo celkom iné, ba dokonca presný opak. Smatana taktiež šíril konšpiračný príspevok českej blogerky, ktorá uvádzala, že v Rusku prebieha vojenský prevrat, slovami: „Ruská vláda rezignovala, Putin s požehnaním ruskej ortodoxnej cirkvi stratil všetku moc, zadržujú ho vojaci...“ Smatana článok zverejnil s komentárom, že autorka zvykne mať presné informácie. Neskôr, keď prirodzene vysvitlo, že išlo o poplašnú správu, sa bránil tým, že článok neoznačil za fakt. Aj tak je však pozoruhodné, že človek, ktorý by najradšej konšpirácie zniesol zo sveta, nemal problém šíriť takýto očividný blud. Veď na podobnom článku o Obamovi by zrejme previedol rituálnu pitvu a prezentoval by ho ako ukážku typického konšpirátorstva najhrubšieho zrna. O Smatanovej rusofóbnej zaujatosti schopnej zatemniť mu úsudok teda niet pochýb. Nečudo, že potom pri všetkých inkonzistenciách nesúcich sa je­ho prácou radšej odmieta s oponentami diskutovať, aby ich vraj nelegitimizoval.

Klamstvá mainstreamu

Viacerí ďalší členovia komisie sú prepojení na mainstreamové liberálne médiá ako Denník N či SME. Dokonca v nej figuruje samotný Alexej Fulmek, generálny riaditeľ vydavateľstva Petit Press, pod ktoré patrí aj denník SME. Aj toto médium niekedy narába s faktmi pomerne neortodoxne. Za zmienku stojí napríklad článok z internetovej verzie publikovaný tretieho mája. Hovorí o údajnej spolupráci Bašára Asada s Islamským štátom.

Iniciatíva Konspiratori.sk ponúka zoznam serverov, ktoré vraj zavádzajú a šíria hoaxy, a vyzýva na ich ekonomické zruinovanie.

Zaslúžilo by si zdôrazniť, že má ísť o údajnú spoluprácu, keďže titulok článku hlásal: „Asad spolupracoval s Islamským štátom, dokazujú dokumenty.“ SME sa pritom odvoláva na britskú televíziu Sky News. Ak si prečítate správu, Sky News informuje, že autenticitu inkriminovaných dokumentov nie je možné dokázať. Napriek tomu, že zdroj zopárkrát poskytol dôveryhodné informácie, ide aj tak o sériu ničím nepodložených tvrdení. Denník SME sa však na túto skutočnosť neobťažoval poukázať a s dohadmi operoval ako s faktmi, keďže článok používa výrazové prostriedky typu „nové odhalenia potvrdzujú“. Zaujímavý je aj ďalší člen komisie Marián Jaslovský. Portál Aktuality.sk nedávno zverejnil jeho text s názvom „Cogito ergo sum: Hoaxeri všetkých krajín, vypadnite!“ Ide viac-menej o suchý výpočet zopár hoaxov skombinovaný s obligatórnymi rusofóbnymi výlevmi. Samozrejme v ňom nesmie chýbať odkaz na článok o tom, že Putinovi hrozí vojenský prevrat (opäť?) a odkaz na iný text dehonestujúci obete Červenej armády a rumunských vojakov slovami, že vyhnanie Hitlerových vojsk zo Slovenska a Česka bolo oslobodením len v úvodzovkách. Aby sme nezabudli, Marián Jaslovský je okrem iného spolu s Jánom Benčíkom administrátor stránky, ktorá zverejnila vymyslený príbeh z poľského satirického servera a predstavila ho ako skutočnosť.

Za kým stojí prezident

Smutné je, ako sa k tomuto rozkolu postavil Andrej Kiska. Na reči o snahe byť prezidentom všetkých Slovákov sa dávno zabudlo a Kiska dnes kopíruje rétoriku nominálnych bojovníkov proti konšpiráciám. Tá je mierená na zdiskreditovanie akýchkoľvek kritických hlasov, ktoré sú automaticky označené za produkty ruskej propagandy. Najnovšie si k sebe prezident pozval blogera a takzvaného aktivistu Jána Benčíka. Každý, komu je táto postavička známa, zrejme vie, v čom jeho aktivizmus spočíva. Jeho príspevkami o členoch ĽSNS sa nechystám zaoberať, keďže sú to predsa len politici, no Benčík sa špecializuje aj na písanie nenávistných blogov, v ktorých sa často zaoberá úplne obyčajnými ľuďmi. Zvykne o nich zverejňovať veľmi podrobné informácie a pranieruje ich často iba za komentáre na sociálnych sieťach, ktoré pritom vôbec nemusia byť v rozpore so zákonom. Viacero ľudí, ktorých miesto práce Benčík vo svojom blogu zverejnil, sa neskôr dozvedelo, že zamestnávatelia na nich dostali udanie. Prezident teda nemá problém s človekom, vďaka ktorého práci sa na Slovensku vracia udavačská mentalita, ani s tým, že Benčík je spolu s Jaslovským administrátor stránky, ktorá na smrť Sergeja Chelemendika reagovala v deň udalosti slovami: „A ešte 2. mája Sergej takto špásoval.“

Fotogaléria

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.