LUHANSKÁ REPUBLIKA MÁ NOVÉHO LÍDRA

Stal sa ním minister štátnej bezpečnosti Leonid Pasečnik

Foto archív
Dátum 25.11.2017

LUHANSK 25. novembra (TASR/Extra plus) - Poslanci Ľudovej rady v sobotu jednomyseľne potvrdili odstúpenie vodcu proruskej samozvanej Luhanskej ľudovej republiky Igora Plotnického z funkcie na vlastnú žiadosť a na jeho miesto dočasne schválili ministra štátnej bezpečnosti Leonida Pasečnika. Oznámila to agentúra Luhanskinformcentr. Pasečnik predtým uviedol, že 53-ročný Plotnickij odstúpil "zo zdravotných dôvodov". Ten sa k svojej rezignácii doteraz nevyjadril. V médiách sa objavili informácie, že odišiel do Moskvy.

Po zvolení za dočasného lídra LĽR Pasečnik povedal, že zamedzí akýmkoľvek pokusom porušovať zákony. "Máme veľa práce a teraz je potrebné spojiť naše úsilie pre prosperitu nášho milovaného Luhanska," vyhlásil. Pasečnik mieni pokračovať v doterajšom kurze v oblasti vnútornej a zahraničnej politiky, to znamená  "spojenectvo s Ruskou federáciou, plnenie minských dohôd vernosť, ekonomický a politický rozvoj republiky, bezpečnosť a normálny život pre každého obyvateľa LĽR".

Podľa viacerých expertov spor o moc, ktorý sa odohráva v LĽR, je dôsledkom súperenia rôznych nátlakových skupín kontrolovaných Ruskom. Konflikt vypukol začiatkom týždňa, keď Plotnickij odvolal z funkcie ministra vnútra Igora Korneta, ktorý odmietol odstúpiť a do centra Luhanska povolal ozbrojencov; tí obkľúčili niektoré administratívne budovy. Plotnickij následne obvinil Korneta z pokusu o prevrat.

Proruské sily v Donbase v roku 2014 odmietli podporiť novú, prozápadne orientovanú ukrajinskú vládu a vyhlásili na svojom území takzvané "ľudové" republiky - jednu v okolí mesta Luhansk, druhú v oblasti Donecka.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.