LUKAŠENKO: NIKDY SOM NEBOL DIKTÁTOR

AKTUALIZOVANÉ: Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko tvrdí, že je jeho úlohou zachovať bezpečnosť a integritu krajiny, prvého nezávislého štátu Bieloruska v jeho dlhej histórii. Zároveň vyzval západných politikov, aby sa pred uvalením ďalších sankcií voči jeho krajine "zamysleli".

Foto SITA/AP
Dátum 09.08.2021

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko sa necíti byť diktátorom. Vyhlásil to počas pondelkovej tlačovej konferencie v Minsku, v deň prvého výročia ostatných prezidentských volieb. Informovala o tom bieloruská štátna agentúra BelTA.
      
"Nikdy som nič nediktoval a ani sa nechystám. Mojou úlohou je zachovať bezpečnosť a integritu našej krajiny, prvého nezávislého štátu Bieloruska v jeho dlhej histórii," vyhlásil Lukašenko. Západných politikov vyzval, aby sa pred uvalením ďalších sankcií voči jeho krajine "zamysleli", doplnila BelTA.
Lukašenko hneď v úvode tlačovej konferencie obhajoval legitimitu minuloročných prezidentských volieb a obvinil opozíciu z plánovania štátneho prevratu. "Príprava volieb aj samotné hlasovanie bolo úplne transparentné a odohralo sa v podmienkach demokratizácie politického života", vyhlásil Lukašenko. "Rozdiel bol len v tom, že niektorí sa pripravovali na spravodlivé voľby a iní vyzvali na útok, na prevrat," citovala bieloruského prezidenta agentúra AP.
      
Bielorusko po minuloročných voľbách zachvátila vlna protestov, ktoré vyvolalo Lukašenkovo znovuzvolenie. Bieloruské úrady podľa AP reagovali na protesty "neúprosným zásahom", pri ktorom bolo zatknutých viac ako 35.000 ľudí. Poprední predstavitelia opozície boli uväznení, alebo prinútení opustiť krajinu. Lukašenko, ktorý vládne v Bielorusku už 27 rokov, opäť označil svojich protivníkov za zahraničných agentov a obvinil USA a ich spojencov zo sprisahania s cieľom zvrhnúť jeho vládu. Agentúra AP v tejto súvislosti pripomenula, že bieloruské úrady v uplynulých týždňoch zintenzívnili zásahy proti odporcom režimu. Desiatky razií boli zamerané proti nezávislým novinárom aj mimovládnym organizáciám.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.