LUKAŠENKO: PREZIDENTOM NEPLÁNUJEM BYŤ DO KONCA ŽIVOTA!

Lukašenko okrem toho uviedol, že nechce "zamraziť" situáciu v Bielorusku, pretože si neželá, aby sa opakovali "brežnevovské časy" a obdobie stagnácie. Preto sú podľa neho nevyhnutné chystané zmeny ústavy, ktoré sa majú týkať aj prezidentského postu.

Foto Archív
Dátum 21.08.2021

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v piatok vyhlásil, že nechce vo svojej krajine vládnuť "do smrti", informovala agentúra Interfax s odvolaním sa na tlačovú službu prezidentskej kancelárie.

"Je to úplná hlúposť... chcem niekoľko rokov jednoducho žiť normálny život. Ešte som ho poriadne nezažil. Ten, kto pôsobí na čo i len malej vedúcej pozícii, ma pochopí. Vie, čo je to život vo vodcovskej funkcii. Od rána do večera je na tebe také bremeno a nátlak a nemáš kam ujsť. Táto otázka preto nie je o mne, je o tom, čo bude ďalej," povedal podľa tlačovej služby Lukašenko na ceremónii odovzdávania štátnych vyznamenaní členom bezpečnostných zložiek.

Lukašenko okrem toho uviedol, že nechce "zamraziť" situáciu v Bielorusku, pretože si neželá, aby sa opakovali "brežnevovské časy" a obdobie stagnácie. Preto sú podľa neho nevyhnutné chystané zmeny ústavy, ktoré sa majú týkať aj prezidentského postu.

Ústavodarná komisia navrhla napríklad obmedziť prezidentský mandát na dve volebné obdobia, zvýšiť vekovú hranicu pre uchádzačov na 40 rokov, stanoviť, že potenciálny kandidát musí mať najmenej 20 rokov trvalý pobyt v Bielorusku a nesmie byť občanom cudzieho štátu. Lukašenko však koncom júla vrátil tento návrh ústavy jej autorom na prepracovanie.

Lukašenko je v najvyššej ústavnej funkcii od roku 1994, pričom jeho vyhlásenie sa za víťaza vlaňajších prezidentských volieb vyvolalo v Bielorusku bezprecedentné masové protesty. Podľa bieloruskej opozície a západných krajín boli tieto voľby sfalšované. Bieloruské úrady uväznili tisíce účastníkov protestov a s mnohými vo väzbe zle zaobchádzali a mučili ich.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.