LUKAŠENKO ROKOVAL S PUTINOM O INTEGRÁCII BIELURUSKA S RUSKOM

Na stretnutí v Kremli mali diskutovať o plánoch integrácie v rámci spoločného zväzového štátu. Portál Meduza.io pripomenul, že bieloruské a ruské vedenie rokujú o politickej integrácii svojich štátov od roku 1999. V rokoch 2019-20 sa tieto rokovania týkali 31 tematických okruhov zahŕňajúcich integráciu v rôznych sférach ekonomiky a verejnej správy. 

Foto SITA/AP
Dátum 10.09.2021

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok v moskovskom Kremli prijal Západom neuznaného bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Na spoločnom stretnutí mali okrem iného diskutovať o plánoch integrácie v rámci spoločného zväzového štátu. Ako informovala rozhlasová stanica Echo Moskvy, bieloruské veľvyslanectvo v Moskve v predvečer zasadnutia zdôraznilo, že počas stretnutia sa neočakáva podpisovanie oficiálnych dokumentov o prehĺbení integrácie. Agentúra BelTA však s odvolaním sa na bieloruského veľvyslanca v Moskve Uladzimira Siamašku informovala, že sa plánuje podpísanie "balíka" dokumentov o integrácii Ruska Bieloruska. Podľa agentúry BelTa má byť v Moskve posúdených 28 programových dokumentov, ktoré na rokovanie predložili vlády oboch krajín.

Putin a Lukašenko by mali hovoriť aj o ďalších aktuálnych témach i o medzinárodnej situácii vrátane najnovšieho vývoja v Afganistane. Agentúra RIA Novosti pripomenula, že posledné osobné stretnutie Putina s Lukašenkom sa konalo 13. júla v Petrohrade. Obaja politici však pravidelne absolvujú spoločné telefonické rozhovory - ten posledný sa konal koncom augusta.

Spravodajský portál Meduza.io pripomenul, že bieloruské a ruské vedenie rokujú o politickej integrácii svojich štátov od roku 1999. V rokoch 2019-20 sa tieto rokovania týkali 31 tematických okruhov zahŕňajúcich integráciu v rôznych sférach ekonomiky a verejnej správy. Príslušné dokumenty neboli nikdy zverejnené, upozornila Meduza.io, ktorá súčasne pripomenula, že obyvatelia Bieloruska v minulosti protestovali proti integrácii svojej krajiny s Ruskom.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.