LUKAŠENKO SĽÚBIL MIGRANTOM TEPLÉ OBLEČENIE, JEDLO A POMOC S NÁVRATOM DO VLASTI

Bieloruský prezident opakovane vyzýva Nemecko, aby týchto migrantov prijalo. Hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert však v piatok dôrazne poprel tvrdenia Lukašenka, že Nemecko súhlasilo s prijatím 2000 migrantov, ktorí sa momentálne nachádzajú v Bielorusku. 

Foto SITA/AP
Dátum 27.11.2021

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko v piatok sľúbil poskytnutie potravín a teplého oblečenia tým migrantom, ktorí sa rozhodnú zostať na bielorusko-poľskej hranici a nevrátia sa do svojej vlasti. Učinil tak počas návštevy zariadenia, ktoré prijíma migrantov na hraniciach. 

„Mojou úlohou je pomôcť vám, ľuďom v problémoch. My, Bielorusi, vrátane mňa, urobíme všetko, čo si želáte, aj keď sa to nepáči Poliakom, Lotyšom a iným,“ povedal Lukašenko smerom k stovkám migrantov počas návštevy zariadenia pripomínajúceho sklad, asi 500 metrov od hranice neďaleko mesta Bruzgi. „Budeme s vami spolupracovať na vašom sne,“ dodal Lukašenko.

Návšteva bieloruského lídra prichádza po týždňoch napätia na bielorusko-poľskej hranici. Od 8. novembra na nej uviazla veľká skupina ľudí pochádzajúca prevažne z Blízkeho východu. Väčšina z nich uteká pred konfliktmi alebo pocitom beznádeje vo svojich domovských štátoch s cieľom dostať sa do Nemecka alebo inej západoeurópskej krajiny.

Lukašenko opakovane vyzýva Nemecko, aby týchto migrantov prijalo. Hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert však v piatok dôrazne poprel tvrdenia Lukašenka, že Nemecko súhlasilo s prijatím 2000 migrantov, ktorí sa momentálne nachádzajú v Bielorusku. Bieloruský prezident uviedol, že okrem približne dvoch tisícok migrantov v spomenutom pohraničnom zariadení zostáva v Bielorusku ďalších 2000 až 3000 ďalších. Migrantom sľúbil, že bieloruské úrady im pomôžu vrátiť sa do ich domovských krajín, ale iba ak budú chcieť. Dodal, že každý deň sa podarí nelegálne vstúpiť do EÚ približne 200 migrantom.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.