M. ZEMAN BUDE ZNOVU KANDIDOVAŤ NA PREZIDENTA ČR

Voľby sa sa budú konať 12. a 13. januára, prípadné druhé kolo je naplánované na 26. a 27. januára

Foto archív
Dátum 06.11.2017

PRAHA 6. novembra (TASR/Extra plus) - Český prezident Miloš Zeman zozbieral 113-tisíc podpisov na petičné hárky a v pondelok na tlačovej konferencii oznámil, že bude znova kandidovať v prezidentských voľbách. Potrebnú hranicu 50-tisíc podpisov občanov prekročil už v auguste. Zeman sa na tlačovej besede osobne poďakoval svojej manželke Ivane, ktorá jeho petičnú kampaň viedla. Pred médiami ju požiadal o bozk a daroval jej kyticu.

Ivana Zemanová, šéfka petičnej akcie "Zeman znovu", oznámila, že jej manžel získal 113-tisíc podpisov. Urobila tak deň po tom, ako ambíciu kandidovať ohlásil bývalý predseda Občianskej demokratickej strany (ODS) a niekdajší český premiér Mirek Topolánek. Ten je politikmi všeobecne pokladaný za vážneho uchádzača o Hrad. 

Priame prezidentské voľby v ČR, druhé v poradí, sa budú konať 12. a 13. januára, prípadné druhé kolo je naplánované na 26. a 27. januára. Zeman novinárom pripomenul, že pred piatimi rokmi zhromaždil o 7-tisíc podpisov menej a tohtoročný výsledok si veľmi váži. Poďakoval sa všetkým, ktorí mu hárok podpísali.

Český líder tiež vyvrátil pochybnosti o svojom zhoršujúcom sa zdravotnom stave - dodal, že netrpí dnou a do soboty 4. novembra sa mu vyliečila cukrovka. "V sobotu mi odišla cukrovka," oznámil prezident. Zeman sa však netají, že ho trápi neuropatia dolných končatín. Za posledných niekoľko mesiacov výrazne schudol. Avšak Hrad už celé roky odkazuje, že Zeman je zdravotne v poriadku a schudol vďaka úprave jedálneho lístka.

Zatiaľ je potvrdených deväť kandidátov na prezidenta: okrem Zemana je to podnikateľ a textár Michal Horáček, bývalý predseda Akadémie vied Jiří Drahoš, niekdajší šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek, prezident Asociácie obranného a bezpečnostného priemyslu Jiří Hynek, hudobník a šéf strany Rozumní Petr Hannig, lekár Marek Hilšer a bývalý diplomat Pavel Fischer. Podľa informácií ministerstva vnútra odovzdal kandidátnu listinu s podporou poslancov ešte jeden uchádzač - mohlo by ísť o niekdajšiu zástupkyňu starostu Prahy 8 Tereziu Holovskú. V posledných dňoch sa hovorí aj o predsedovi SPD Tomiovi Okamurovi, ktorý novinárom svoju kandidatúru nepotvrdil, ani nevyvrátil.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.