MACRON: BOJUJEME PROTI ISLAMSKÉMU SEPARATIZMU, NIE PROTI ISLAMU

Reagoval tak na článok britského denníka Financial Times, ktorý Macrona podľa jeho slov nesprávne citoval. Sme proti nenávisti, fanatizmu a násilnému extrémizmu. Nie proti náboženstvu," dodal.

Foto TASR
Dátum 05.11.2020

PARÍŽ 5. novembra (TASR/extraplus.sk) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že jeho krajina bojuje proti "islamskému separatizmu a nikdy nie islamu". Reagoval tak na článok britského denníka Financial Times, ktorý Macrona podľa jeho slov nesprávne citoval. Článok z internetovej stránky odstránili, píše agentúra AFP.
      
V stredajšom liste editorovi denníka Macron uvádza, že ho tento denník obvinil zo "stigmatizovania francúzskych moslimov pre volebné účely a taktiež zo šírenia strachu a podozrievavosti voči takýmto skupinám".
      
"Nikomu nedovolím, aby vyhlasoval, že Francúzsko alebo jeho vláda podporuje rasizmus voči moslimom," uviedol Macron. V článku, ktorý denník vydal v utorok, sa uvádzalo, že Macron odsúdením "islamského separatizmu" riskoval vytvorenie "nehostinného prostredia" pre francúzskych moslimov. Článok zo stránky denníka stiahli s odôvodnením, že obsahoval "faktické chyby".
      
Po sérii protestov proti Francúzsku a bojkote francúzskeho tovaru v niekoľkých moslimských krajinách Macron pre arabskú televíznu stanicu al-Džazíra minulý víkend uviedol, že chápe, že karikatúry proroka Mohameda môžu byť pre niektorých ľudí šokujúce. Macron vo svojom liste ďalej uviedol, že Francúzsko bojuje proti "nenávisti a smrti, ktorá ohrozuje jeho deti, a nikdy nie proti islamu". "Sme proti nenávisti, fanatizmu a násilnému extrémizmu. Nie proti náboženstvu," dodal.
      
Protesty proti francúzskemu prezidentovi Macronovi sa rozpútali v niekoľkých krajinách s moslimskou väčšinou po tom, čo v meste Conflans-Sainte-Honorine pri Paríži zavraždil čečenský moslim stredoškolského učiteľa dejepisu Samuela Patyho. K vražde došlo po tom, čo dejepisár žiakom pri výklade o slobode prejavu ukazoval karikatúry proroka Mohameda. Moslimovia veria, že akékoľvek zobrazovanie proroka Mohameda je rúhaním.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.