MACRON CHCE DISKUTOVAŤ O EURÓPSKEJ OBRANE A JADROVÝCH ZBRANIACH

Vybudovanie spoločnej európskej obrannej politiky bolo dlho cieľom Francúzska, ktoré však pri tom narážalo na odpor ostatných členských krajín EÚ považujúcich ochranu zo strany aliancie NATO za spoľahlivejšiu.

Foto sita/ap
Dátum 28.04.2024

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že je pripravený "otvoriť diskusiu" o úlohe jadrových zbraní v spoločnej európskej obrane. Uviedol to v rozhovore s mladými Európanmi, ktorý v sobotu 27. apríla zverejnili periodiká vydavateľského domu EBRA. Z tohto rozhovoru citovala vo svojej správe aj agentúra AFP.

Denník Le Monde vo svojom článku v tejto súvislosti pripomenul, že od brexitu a odchodu Británie z Európskej únie je Francúzsko jediným z jej členských štátov, ktorý má nástroje na jadrové odstrašovanie.

Macron sa v citovanom rozhovore vyslovil za otvorenie diskusie o európskej obrane, ktorá "musí zahŕňať protiraketovú obranu, paľbu zo zbraní s dlhým doletom, jadrové zbrane pre tých, ktorí ich vlastnia alebo ktorí majú na svojom území americké jadrové zbrane". Francúzsky prezident vyzval vyhodnotiť spoločne, "čo nás skutočne dôveryhodným spôsobom chráni". Dodal, že Francúzsko si zachová "svoju špecifickosť, ale je pripravené viac prispieť k obrane európskeho územia".

Tento rozhovor sa uskutočnil v piatok počas Macronovej návštevy Štrasburgu. Vo štvrtkovom prejave k študentom parížskej univerzity Sorbonna Macron upozornil, že Európa čelí existenčnej hrozbe v podobe ruskej agresie. Vyzval, aby kontinent prijal obrannú stratégiu menej závislú od Spojených štátov.

"Byť dôveryhodný znamená mať aj rakety dlhého doletu, ktoré majú Rusov odradiť.... A potom sú tu jadrové zbrane: Francúzska doktrína hovorí, že ich môžeme použiť, keď sú ohrozené naše životné záujmy," dodal. "Už som povedal, že tieto životne dôležité záujmy majú európsky rozmer," spresnil Macron.

Vybudovanie spoločnej európskej obrannej politiky bolo dlho cieľom Francúzska, ktoré však pri tom narážalo na odpor ostatných členských krajín EÚ považujúcich ochranu zo strany aliancie NATO za spoľahlivejšiu.

Invázia ruskej armády na Ukrajinu a možný návrat izolacionistu Donalda Trumpa ako amerického prezidenta však vdýchli nový život volaniam po väčšej európskej obrannej autonómii, konštatovala vo svojej správe AFP citovaná agentúrou TASR.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.