MACRON: ÚTOK HAMASU JE NAJVÄČŠÍ ANTISEMITSKÝ MASAKER TOHTO STOROČIA

Macron sa v stredu v Paríži zúčastnil na ceremónii na pamiatku francúzskych obetí útoku Hamasu. Francúzsky prezident útok označil za barbarstvo, ktoré propaguje antisemitizmus a je ním živené. Zároveň prisľúbil nevzdať sa v boji s rozmáhajúcim sa antisemitizmom.

Foto SITA/AP
Dátum 07.02.2024

Októbrový útok palestínskeho militantného hnutia Hamas na Izrael je najväčším "antisemitským masakrom nášho storočia", vyhlásil v stredu francúzsky prezident Emmanuel Macron. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP. Macron sa v stredu v Paríži zúčastnil na ceremónii na pamiatku francúzskych obetí útoku Hamasu.

Francúzsky prezident útok označil za barbarstvo, ktoré propaguje antisemitizmus a je ním živené. Zároveň prisľúbil nevzdať sa v boji s rozmáhajúcim sa antisemitizmom. Spomienková udalosť na počesť 42 francúzskych občanov zabitých pri útoku Hamasu na Izrael sa konala v parížskej Invalidovni. Traja občania francúzska sú aj niekoľko mesiacov po útoku stále nezvestní.

Predpokladá sa, že ich vzali do zajatia. Macron v stredu prisľúbil, že Francúzsko pracuje na oslobodení francúzskych rukojemníkov každý deň. "Nič nemôže obhájiť alebo ospravedlniť terorizmus," vyhlásil. Hamas zaútočil na Izrael 7. októbra minulého roka. Militanti zabili vyše 1100 ľudí, prevažne civilistov. Okrem toho uniesli ďalších približne 250 ľudí, z ktorých 132 podľa Izraela stále zadržiavajú v Gaze.

Predpokladá sa, že 29 rukojemníkov už zahynulo. Izrael v reakcii na útok prisľúbil zničenie Hamasu a v jeho dôsledku vypukla v Pásme Gazy doposiaľ najkrvavejšia vojna, píše AFP. Podľa gazského ministerstva zdravotníctva ovládaného Hamasom si vojenské akcie v Pásme Gazy vyžiadali už vyše 27.500 obetí na životoch.

"Všetky životy sú si rovné a v očiach Francúzska sú neoceniteľné," uviedol Macron, pričom vojnu v Gaze označil za "tornádo utrpenia". Zároveň prisľúbil, že nikdy nedovolí túžbe po pomste, aby sa rozvíjala. Francúzsko podľa neho urobí všetko pre to, aby reagovalo na úsilie o mier a bezpečnosť pre všetkých na Blízkom východe.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.