MACRON VYZVAL IRÁN, ABY PRESTAL RUSKU DODÁVAŤ DRONY

Emmanuel Macron „varoval Irán, pokiaľ ide o humanitárne a bezpečnostné dôsledky, ktoré majú iránske dodávky dronov Rusku; vyzval tiež Teherán, aby okamžite ukončil podporu, ktorú takto poskytuje ruskej vojne na Ukrajine“, uviedol Elyzejský palác.

Foto SITA/AP
Dátum 11.06.2023

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval Irán, aby prestal podporovať Rusko vo vojne na Ukrajine svojimi dodávkami dronov. Macron to povedal počas telefonátu s iránskym prezidentom Ebráhimom Raísím, informoval podľa agentúry AFP Elyzejský palác.

Šéf francúzskeho štátu „varoval Irán, pokiaľ ide o humanitárne a bezpečnostné dôsledky, ktoré majú iránske dodávky dronov Rusku; vyzval tiež Teherán, aby okamžite ukončil podporu, ktorú takto poskytuje ruskej vojne na Ukrajine“, uviedol palác. V telefonáte so svojím iránskym náprotivkom Macron tiež vyjadril obavy vo veci iránskeho jadrového programu.

Ruská armáda už mesiace používa na Ukrajine okrem iného drony Šáhíd iránskej výroby. Moskva podľa nedávneho vyhlásenia Bieleho domu od Teheránu týchto dronov zatiaľ nakúpila 400, do Ruska putujú z iránskeho Amirabádu cez Kaspické more.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.