MACRONA INŠPIROVAL VESTENICKÝ?

Francúzsky prezident hovorí, že NATO je mozgovo mŕtve a navrhuje obnoviť dialóg s Ruskou federáciou

Foto TASR/AP, JANA BIROŠOVÁ
Dátum 09.11.2019

Šéfredaktorka Extra plus Lenka Mayerová v júli 2019 podpredsedovi PSN Emilovi Vestenickému položila otázku súvisiacu s jeho myšlienkou ešte z roku 2003, kedy povedal, že NATO v roku 2019 nebude oslavovať 70. výročie svojho vzniku. Keď sa Mayerová generála opýtala ako to myslel odpovedal nasledovne: „V tej podobe, v akej NATO existuje, už existovať nemôže. Môže to byť ozbrojený nástroj organizácie OSN, ale nie združenie, ktoré kryje záujmy USA. Právo na existenciu má vtedy, ak bude presadzovať záujmy celého sveta, inak nie“ povedal Emil Vestenický. Udalosti dávajú podpredsedovi PSN za pravdu, pretože žiadne pompézne oslavy sa nekonali. 

Deaktivizácia NATO

Aká bola príčina a aký čaká ďalší vývoj NATO? „Každá oslava je pozitívny prejav vzťahu k hodnotám, ktorých sa dotýka. Jej absencia pri guľatom výročí je viac než dostatočný signál skazonosnej budúcnosti celej organizácie. Nejde teda len o oslavy, ale o oficiálne ohlásenie úpadku. Príčin je tu viac než dosť. Povrchnému pozorovateľovi možno povedať, že prvý krok sa začal v roku 2016, keď Demokratická strana v USA, so svojou kandidátkou Hillary Clintonovou, neuspela v prezidentských voľbách. Svet takúto jednostrannú monopolnú mašinériu nepotrebuje, pretože dosiahol technologickú úroveň, keď je už deštrukcia civilizácie uskutočniteľná ľahšie ako ulovenie mamuta v kamennej dobe. Sme v etape, keď sa každý národ i štát usiluje chopiť príležitosti uplatniť svoje kvality v mierovom živote. Tvorcovia NATO takú možnosť odmietajú, a tak prebudili sily na ich rozloženie a deaktiváciu. Vnútorné dispozície takých štátov ako Čína, India, Rusko, ale aj iných, nastoľujú potrebu chrániť ich záujmy. Majú na to dostatok zdrojov, ľudských a materiálnych prostriedkov i duchovných síl. Egocentrické predstavy o budúcej forme usporiadania sveta tvorcov NATO zastarali. Premárnili aj príležitosť pretransformovať ho na ozbrojenú moc OSN. NATO zaniká“ uzavrel svoje vyjadrenie podpredseda PSN. 

Podpredseda politickej strany Práca slovenského národa (PSN) Emil Vestenický, www.psn.sk

EÚ ako vojenská veľmoc

Od spomínaného rozhovoru prešli necelé štyri mesiace a inak povedané podpredsedovi PSN dnes dáva za pravdu aj samotný francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý v nedávnom rozhovore pre britský týždenník The Ekonomist povedal, že NATO je mozgovo mŕtve a EÚ sa nemôže spoliehať na Ameriku. Podľa Macrona je Európa na prahu priepasti a preto by mala začať myslieť ako geopolitická veľmoc, pretože nebude mať pod kontrolou svoj osud. Zároveň skonštatoval, že NATO je dnes už len ako garant poslednej možnosti a je nutné prehodnotiť jeho význam vzhľadom na prístup USA. Tieto jeho vyjadrenia pobúrili nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, ktorá sa s nimi nestotožňuje presne tak, ako aj šéf NATO Jens Stoltenberg, ale aj niektorí slovenskí politici. Pritom sám Donald Trump alianciu označuje za zastaralú inštitúciu kritizujúc členov tohto spolku, ktorí podľa neho málo prispievajú do jeho rozpočtu. Macron by rád mal z EÚ vojenskú veľmoc s vlastnou armádou, ktorá by získaním vojenskej suverenity získala aj strategickú prevahu a navrhuje začatie dialógu s Ruskou federáciou. Ako si to konkrétne Macron predstavuje nepovedal. Keďže takmer všetky štáty EÚ sú v NATO vyvstáva otázka, či by v takom prípade mala opodstatnenie pripravovaná armáda EÚ a dokázala by vôbec ochrániť Európu? 

Svetové žandárstvo

Na rozdiel od Macrona má podpredseda PSN Emil Vestenický na túto otázku jasnú odpoveď. „Výstižná otázka. Aj v nej spočíva ten podivný paradox ukazujúci, komu pri svojej „nezávislosti“ celá EÚ slúži. Dobre si to uvedomil v 1967 roku francúzsky prezident generál De Gaulle, keď zvýšil tlak na odstránenie závislosti od USA. Žiaľ, jeho domáci následníci si z neho príklad, úmerný ním podstúpeným obetiam, nevzali. Jeho pád, zorganizovaný prostredníctvom ľahko radikalizovateľných študentov, by mal byť dôkladne skúmaný aj u nás a začlenený do domácich učebníc technológie moci, ako v ostatnom kultúrnom svete. EÚ nemôže budovať armádu na princípoch využívaných Napoleonom, starým Rakúsko-Uhorskom či USA, ako kamuflážne teoretizujú propagandisti. Únia, bez dostatočnej koncentrácie politickej moci, má mizivé šance sformovať silovú organizáciu schopnú účinne fungovať v podmienkach dnešných technológií ničenia a z toho plynúceho časového napätia a rizík. Tu vôbec nejde o ochranu Európy, ktorú treba, mimochodom, nielen chrániť, ale aj brániť. Ak však máte na mysli ohrozenie štátov EÚ pred nekontrolovaným prílivom migrantov, tak samozrejme áno, ale na takú úlohu pri normálnej funkcii štátnych politických štruktúr armáda EÚ vôbec nie je potrebná. Ako náhradný medzičlánok je to však pozitívna konštrukcia na likvidáciu amerického svetového žandárstva v podobe NATO upozornil podpredseda PSN Emil Vestenický.

Viac sa dozviete v diskusnej relácii Extra téma:

https://www.youtube.com/watch?v=XEu6igBF4tw

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.