MAĎARI PODPÍSALI S RUSKOM UPRAVENÚ DOHODU O ROZŠÍRENÍ JADROVEJ ELEKTRÁRNE

Podľa maďarského ministra zahraničných vecí Szijjártóa je jadrová energia bezpečná, šetrná k životnému prostrediu a lacná, takže rozšírenie elektrárne v Paksi je dlhodobou zárukou cenovo dostupnej energie v Maďarsku. Szijjártó tiež povedal, že z tohto dôvodu bude Maďarsko akékoľvek kroky na zablokovanie projektu vnímať ako pokus o narušenie svojej suverenity.

Foto SITA/AP
Dátum 18.08.2023

Maďarsko podpísalo s Ruskom upravenú zmluvu o výstavbe rozšírenia maďarskej jadrovej elektrárne Paks. Podpisom dohody sa zavŕšila prípravná fáza projektu a pripravila sa pôda na začatie stavebných prác. Maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó to v piatok oznámil po videohovore so šéfom ruskej jadrovej korporácie Rosatom Alexejom Lichačovom, informovala agentúra MTI.

Podľa ministra je jadrová energia bezpečná, šetrná k životnému prostrediu a lacná, takže rozšírenie elektrárne v Paksi je dlhodobou zárukou cenovo dostupnej energie v Maďarsku. Szijjártó tiež povedal, že z tohto dôvodu bude Maďarsko akékoľvek kroky na zablokovanie projektu vnímať ako pokus o narušenie svojej suverenity.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.