MAĎARI PREDĹŽILI STAV NÚDZE

Grécke úrady použili slzotvorný plyn a vodné delá, aby odrazili pokus migrantov dostať sa do krajiny zo susedného Turecka

Foto TASR/AP
Dátum 06.03.2020

BUDAPEŠŤ 6. marca (TASR/extraplus.sk) - Maďarská vláda rozhodla o ďalšom predĺžení stavu núdze, v rámci ktorého platia mimoriadne opatrenia proti nelegálnej migrácií. Agentúru MTI o tom v piatok informovalo Komunikačné centrum kabinetu.Ďalšie predĺženie stavu núdze zdôvodnila maďarská vláda aktuálnym otvorením hraníc Turecka pre migrantov, pričom zdôraznila najmä bezpečnostné a epidemické riziká migračnej vlny. Stav núdze vyhlásili v Maďarsku v marci 2016 a odvtedy ho viackrát predĺžili. Počas jeho trvania majú poriadkové sily mimoriadne právomoci v boji proti nelegálnej migrácii na hraniciach i vo vnútrozemí krajiny. 

Nelegálna migrácia trápi najmä Grécko a grécke úrady v piatok použili slzotvorný plyn a vodné delá, aby odrazili pokus migrantov dostať sa do krajiny zo susedného Turecka, informovala agentúra AP. 
Voči migrantom na druhej strane hranice zasahovali aj tureckí policajti, ktorí sa snažia brániť zatláčaniu migrantov naspäť na územie Turecka. Smerom na grécku stranu hranice opakovane vystreľovali granáty so slzotvorným plynom.   

Do východného Grécka sa z Turecka v súčasnosti snažia dostať tisíce migrantov a utečencov. Ankara minulý týždeň migrantom umožnila, aby sa presunuli k hraniciam s Gréckom a Bulharskom, ktoré sú členské krajiny Európskej únie. Stalo sa tak napriek záväzku Turecka vyplývajúceho z dohody s EÚ, že migrantov ponechá na svojom území. Turecko, na ktorého území je 3,6 milióna sýrskych utečencov a čelí ďalšiemu ich prílevu v dôsledku prudkého zintenzívnenia bojov v severozápadnej provincii Idlib, tvrdí, že viac ich už nemôže prijať a sťažuje sa, že poskytovaná pomoc EÚ zaostáva za potrebami utečencov.

Grécko a EÚ obviňujú Turecko, že otvorením hraníc vydiera Brusel, aby poskytol viac peňazí na riešenie migračnej krízy a podporil geopolitické ciele Ankary v sýrskom konflikte.
Grécki policajti a vojaci sa snažia nápor migrantov zastaviť priamo na hraniciach. Vo štvrtok uviedli, že sa im celkovo podarilo zatlačiť už takmer 35.000 migrantov a utečencov. 
Turecko rozmiestnilo na pozemných hraniciach s Gréckom približne 1000 ozbrojených príslušníkov špeciálnych policajných síl. Ich úlohou je brániť Grécku v zatláčaní migrantov naspäť na turecké územie.

Prezidenti Ruska a Turecka, Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan, sa vo štvrtok dohodli na prímerí v provincii Idlib, ktoré vstúpilo do platnosti o polnoci na piatok miestneho času (štvrtok 23.00 SEČ).

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.