MAĎARI PRIJALI DODATOK ÚSTAVY O RODIČOVSTVE - MATKA JE ŽENA A OTEC JE MUŽ

Dodatok, ktorý parlamentu predložila ministerka spravodlivosti Judit Varga, sa venuje otázke manželstva, rodičovstva i výchovy dieťaťa. Základom rodinného vzťahu je manželstvo a vzťah rodič - dieťa. Matka je žena, otec je muž, uvádza sa v dokumente.

Foto TASR
Dátum 15.12.2020

BRATISLAVA 15. decembra (SITA/extraplus.sk) - Maďarský parlament prijal 9. dodatok ústavy, ktorý ustanovuje, že matkou dieťaťa je žena a otcom muž. Za prijatie dodatku, ktorý sa okrem iného venuje napríklad aj verejným financiám, hlasovalo 134 poslancov, 45 bolo proti a päť sa zdržalo hlasovania. Opozičná Demokratická koalícia sa na protest na hlasovaní nezúčastnila. Informuje o tom spravodajský portál 444.hu.

Dodatok, ktorý parlamentu predložila ministerka spravodlivosti Judit Varga, sa venuje otázke manželstva, rodičovstva i výchovy dieťaťa. "Maďarsko chráni inštitúciu manželstva ako partnerského spolužitia medzi mužom a ženou, na základe dobrovoľnosti, a rodiny ako základu pre prežitie národa. Základom rodinného vzťahu je manželstvo a vzťah rodič - dieťa. Matka je žena, otec je muž," uvádza sa v dokumente. Ten tiež stanovuje, že každé dieťa má právo na ochranu a starostlivosť, ktoré sú dôležité pre jeho "fyzický, psychický a morálny vývoj". V dodatku sa tiež uvádza, že "Maďarsko chráni právo detí na vlastnú identitu podľa pohlavia pri ich narodení a zabezpečuje vzdelávanie v súlade s hodnotami založenými na maďarskej ústavnej identite a kresťanskej kultúre".

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.