MAĎARI ROZŠIRUJÚ HOSPODÁRSKU SPOLUPRÁCU S BIELORUSKOM

Maďarský šéf diplomacie Péter Szijjártó: Brusel veľmi pokazil reakciu na vojnu: Treba si konečne uvedomiť, že sankcie nefungujú. Preto je naša pozícia jasná, čím menej sankcií, tým viac spolupráce.

Foto sita/ap
Dátum 29.05.2024

Maďarsko v súčasnosti rozširuje hospodársku spoluprácu s Bieloruskom v oblastiach, na ktoré sa nevzťahujú sankcie. Uviedol to maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v stredu na Facebooku počas pracovnej návštevy v Minsku, informuje spravodajca TASR v Budapešti. "Brusel veľmi pokazil reakciu na vojnu: Treba si konečne uvedomiť, že sankcie nefungujú. Preto je naša pozícia jasná, čím menej sankcií, tým viac spolupráce," napísal Szijjártó.

"Na dnešnom zasadnutí spoločného hospodárskeho výboru podpíšeme dohodu o jadrovej spolupráci a absolvujeme aj 92 medzipodnikových stretnutí. Posilňujeme spoluprácu v agrárnom priemysle," dodal šéf maďarskej diplomacie s poznámkou týkajúcou sa farmaceutickej spolupráce, že v bieloruských lekárňach je prístupných už 95 maďarských liekov.

Szijjártó a jeho bieloruský rezortný partner Siarhej Alejnik spoločne predsedajú 12. schôdzi bielorusko-maďarského medzivládneho výboru pre hospodársku spoluprácu, kde sa má diskutovať o obchodných, ekonomických a investičných otázkach. Medzi témy diskusií patrí spolupráca v oblasti energetiky, poľnohospodárstva, priemyselnej spolupráce, zdravotníctva, farmaceutického priemyslu, stavebníctva, športu, cestovného ruchu, školstva a vedy, uviedol v utorok bieloruský rezort diplomacie.

Szijjártó už vo februári minulého roka navštívil bieloruské hlavné mesto s tým, že "komunikačné kanály musia zostať otvorené". Naposledy cestoval do Bieloruska 26. októbra 2023, aby hovoril o dôležitosti mieru na Euroázijskej bezpečnostnej konferencii.

Denník Népszava v utorok pripomenul, že Bielorusko hrá úlohu "oddaného spojenca a tichého partnera" Ruska vo vojne proti Ukrajine. Hoci sa Bielorusi ešte nezapojili do bojov s vlastnými jednotkami, v krajine sú rozmiestnené tisícky ruských vojakov. Časť z nich sa odtiaľ 24. februára 2022 zapojila do invázie na Ukrajinu. Vďaka tomu tiež Putinov režim umiestnil na území krajiny taktické jadrové zbrane, uviedol maďarský denník.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.