MAĎARI ÚTOČIA NA SLOVENSKÉ HRANICE

Roman Stopka: Postup, ktorým maďarský parlament ešte v máji 2010 označil Trianonskú mierovú zmluvu za „najväčšiu tragédiu maďarstva“ a stanovil 4. jún za Deň národnej spolupatričnosti, nesie v sebe silný náboj na vytváranie podmienok ohrozujúcich územnú celistvosť a platnosť dnešných hraníc štátov strednej Európy.

Foto JANA BIROŠOVÁ
Dátum 20.08.2020

Maďarská vláda premiéra Viktora Orbána k stému výročiu podpisu Trianonskej zmluvy dala postaviť v centre Budapešti pamätník národnej jednoty, ktorého cieľom je demonštrovať cezhraničnú pospolitosť maďarského národa. Na múroch sto metrov dlhej rampy zabudovanej pod zem je vyrytých 12 500 názvov obcí Uhorského kráľovstva z roku 1913. Náklady na pamätník mali byť 15,6 milióna eur. Čo týmto rozhodnutím podľa vás maďarská vláda sleduje?

Roman Stopka
predseda Práce slovenského národa (PSN)

Postup, ktorým maďarský parlament ešte v máji 2010 označil Trianonskú mierovú zmluvu za „najväčšiu tragédiu maďarstva“ a stanovil 4. jún za Deň národnej spolupatričnosti, nesie v sebe silný náboj na vytváranie podmienok ohrozujúcich územnú celistvosť a platnosť dnešných hraníc štátov strednej Európy. Budovaný pamätník je len súčasťou ďalšieho pôsobenia v tomto smere. Vláda Slovenskej republiky by sa mala, kým je čas, jednoznačne vyjadriť a profilovať voči vytváraniu takýchto podmienok na narúšanie medzinárodného práva a nepodporovať tvorbu ďalších podmienok na skresľovanie historickej pravdy. Mala by rovnako konať aj vo vnútornej personálnej politike dotknutých oblastí, teda prinajmenšom v školstve, MZV, historickom výskume. Trianon nie je len symbolom skončenia prvej svetovej vojny, ale aj symbolom odsúdenia šovinistických predstáv maďarských politikov, ktorí od roku 1868 podľa ich národnostného zákona nanucovali svetu predstavu, že Uhorsko je maďarským národným štátom a nemaďarské národy v ňom podrobili ľstivému a navyše brutálnemu, vraždiacemu útlaku. Dnešné hranice Maďarska boli stanovené v priebehu roku 1919 spoločne a víťazné veľmoci ich nie náhodou označili v Trianonskej zmluve za definitívne. Maďarsko, ako jeden zo vzniknutých štátov, uznalo platnosť zmluvy a dohovorov. Takže prebúdzaním spiaceho turula nejde o nič iné, než o zneužívanie ekonomicko-politickej rozkolísanosti Európy na šovinistické ciele maďarských iredentistov ochotných rešpektovať len silu, a prevzatím ideí aj menšinovými politikmi v susedských štátoch, vrátane SR.

Jaroslav Paška
podpredseda SNS, poslanec NR SR

Zmyslom budovania pamätníkov je spravidla pripomínanie mimoriadnych udalostí zo života či histórie obcí, miest, národov aj štátov nasledujúcim generáciám. Predpokladám, že práve preto sa vláda Viktora Orbána rozhodla symbolickým spôsobom zachovať pre budúce generácie Maďarov spomienku na významné obdobie a udalosti ich zašlej histórie. Na obdobie, ktoré im má dať hrdosť na svojich predkov, a udalosť, ktorá im má dať silu rozvíjať svoj národ aj v zmenenom svete. Slováci dnes majú suverénny a medzinárodne rešpektovaný štát. Majú rovnako bohatú históriu ako ich susedia. Aj naši veľkomoravskí predkovia ovládali z Nitry či Devína rozsiahle územia od Vislianska cez Sliezsko, Lužice, Čechy, Moravu, Nitriansko, Panóniu a Zátisie. Aj my si preto vieme na pamätníku „do kameňa vytesať tisíce staroslovanských názvov osád“ z Pribinom, Mojmírom, Rastislavom, Koceľom či Svätoplukom ovládaných území. Nemali by sme teda krivo pozerať na susedov, keď si uctievajú svoju históriu, ale sa radšej poučiť a zvoliť si normálneho premiéra. Premiéra, hodného hrdého slovenského národa, ktorý miesto 60 mil. kšeftov s akousi súkromnou spoločnosťou GLOBSEC dá naše peniaze, tak ako Orbán, na budovanie či opravy pamätníkov našej slávnej minulosti.

Milan Uhrík
poslanec EP, podpredseda ĽS Naše Slovensko

Maďarská vláda Viktora Orbána robí dlhodobo to, čo by mala robiť aj naša slovenská vláda – chráni a podporuje vlastnú národnú identitu a súdržnosť. A vôbec sa tým nikde ani netají. Či už je to asertívna politika Maďarska voči byrokratom z EÚ, štipendiá pre maďarských žiakov navštevujúcich maďarské školy v zahraničí (aj na Slovensku) alebo stavba spomínaného pamätníka na zašlé Uhorské kráľovstvo. Maďari sa za svoju históriu nehanbia a sú s ňou vyrovnaní. Naproti tomu pri väčšine slovenských „elít“ mám pocit, že vždy len hľadajú dôvod, prečo sa za tú-ktorú časť našej národnej histórie musíme hanbiť a neustále ospravedlňovať. Tak sa však syndrómu holubičieho národa nikdy nezbavíme. Národ, ktorý chce rásť a silnieť, potrebuje budúcnosť a vízie. Viktor Orbán ich Maďarom ponúka, kým Slováci medzičasom stále spia a ubíjajú sa v žabomyších vojnách. V oblasti národnej hrdosti a súdržnosti sa od Maďarov naozaj máme ešte čo učiť.

Ľuboš Blaha
poslanec NR SR (Smer-SD)

Musíme veľmi pozorne sledovať, čo všetko sa bude diať v Maďarsku pri storočnici Trianonu. Môže to u Maďarov vzbudiť obrovské nacionalistické vášne, revanšizmus a povzbudiť iredentu. Trianon je pre nich stále trauma. Slovensko si musí chrániť svoj národný záujem a zároveň potrebujeme dobré susedské vzťahy a spoluprácu vo V4, pretože s Maďarskom máme veľa spoločných záujmov v EÚ, napríklad boj proti migrácii či podporu kohézie. Medzi Slovenskom a Maďarskom nikdy neboli také dobré vzťahy, aké máme teraz, takže urobíme všetko pre to, aby to tak ostalo. Ale na provokácie, samozrejme, budeme musieť reagovať – inteligentne a principiálne. Sme vlastenci a to nás musí viesť. V strednej Európe si musíme v prvom rade chrániť našu kultúru a spoločne sa brániť neoliberálnej pliage zo Západu. Pevne verím, že to takto vyhodnotí aj Viktor Orbán. Sme však pripravení na všetky možnosti.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.