MAĎARSKÝ EUROKOMISÁR: KOĽKO BLBCOV TU EŠTE JE

Komisár Európskej komisie pre politiku susedstva a rozšírenie z maďarskej vládnej strany Fidesz Olivér Várhelyi v utorok na zasadaní Európskeho parlamentu po prejave zabudol vypnúť svoj mikrofón. Várhelyi čelí v EP kritike, že zámerne sa snaží potláčať význam reforiem právneho štátu v krajinách uchádzajúcich sa o vstup do EÚ.  

Foto tasr/AP
Dátum 15.02.2023

Komisár Európskej komisie pre politiku susedstva a rozšírenie z maďarskej vládnej strany Fidesz Olivér Várhelyi v utorok na zasadaní Európskeho parlamentu po prejave zabudol vypnúť svoj mikrofón a poznamenal: "Koľko blbcov tu ešte je?".

Na urážlivú poznámku poukázal na Facebooku europoslanec za maďarskú opozičnú stranu Demokratická koalícia (DK) Sándor Rónai, ktorého status zverejnili viaceré maďarské médiá, informuje spravodajca TASR v Budapešti. Várhelyi čelí v EP kritike, že zámerne sa snaží potláčať význam reforiem právneho štátu v krajinách uchádzajúcich sa o vstup do EÚ.

Európsky parlament zorganizoval v utorok Várhelyiho vypočutie, v ktorom mu poslanci 90 minút kládli otázky týkajúce sa rozširovania EÚ o krajiny Balkánu. Maďarský eurokomisár si po prejave sadol, pričom si mikrofón zrejme zabudol vypnúť a vyslovil urážlivú poznámku. "V Európe nie je zvykom označovať za blbcov tých, s ktorými nesúhlasíme," vyhlásil na Facebooku Rónai, ktorý vyzval Várhelyiho, aby sa okamžite vzdal svojho mandátu.  

DK oznámila prípad predsedovi EP i šéfke Európskej komisie. Ak by Várhelyi neodstúpil sám, DK očakáva, že ho z postu uvoľní predsedníčka EK Ursula von der Leyenová. "Von der Leyenová ho musí okamžite vyhodiť... inak riskuje, že stratí dôveru celého Európskeho parlamentu!," napísal na Twitteri belgický poslanec EP Guy Verhofstadt.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.