MAĎARSKÝ PARLAMENT SI PREDVOLAL ORBÁNA, MÁ INFORMOVAŤ O SCHÔDZKE S PUTINOM

Poslanec Jobbiku Koloman Brenner uviedol, že spolu s ďalším členom zahraničného výboru, Attilom Mesterházym z Maďarskej socialistickej strany, iniciovali predvolanie premiéra, ktorý by mal zodpovedať otázky týkajúce sa jeho moskovskej cesty, ale aj rusko-ukrajinského konfliktu či projektu rozšírenia atómovej elektrárne v Paksi.

Foto SITA/AP
Dátum 23.02.2022

Zahraničný výbor maďarského parlamentu predvolal na 2. marca predsedu vlády Viktora Orbána, aby ho vypočul v súvislosti s jeho schôdzkou s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorá sa konala 1. februára v Moskve. Poslanec Jobbiku Koloman Brenner uviedol, že spolu s ďalším členom zahraničného výboru, Attilom Mesterházym z Maďarskej socialistickej strany (MSZP), iniciovali predvolanie premiéra, ktorý by mal zodpovedať otázky týkajúce sa jeho moskovskej cesty, ale aj rusko-ukrajinského konfliktu či projektu rozšírenia atómovej elektrárne v Paksi.

Putin v Moskve rokoval s Orbánom päť hodín. Ruský prezident na tlačovej konferencii informoval, že hovorili o vzťahoch Európskej únie s Ruskom, o ľudských právach, o základných právach národnostných menšín, ale aj o reakciách Spojených štátov a NATO na bezpečnostné záruky, pričom však požiadavky Ruska nie sú zohľadnené. Maďarský premiér vtedy podotkol, že stredná Európa vždy doplatila na konflikty Východu a Západu, preto má tento región záujem na mierovom usporiadaní konfliktov.

Po tom, čo Putin oznámil, že sa rozhodol okamžite uznať separatistickú Doneckú ľudovú republiku a Luhanskú ľudovú republiku na východe Ukrajiny za nezávislé štáty, sa Orbán telefonicky spojil s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom, ktorému v súvislosti s vývojom rusko-ukrajinského konfliktu dal jednoznačne najavo, že Maďarsko zastáva rovnaký postoj ako ostatné štáty Európskej únie.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.