MAFIA VO VEDENÍ

Kosovský prezident Hashim Thaci patril medzi najdôležitejšie postavy kosovského organizovaného zločinu

Foto ARCHÍV
Dátum 14.09.2019

Kosovský prezident Hashim Thaci patril medzi najdôležitejšie postavy kosovského organizovaného zločinu. Jeho mafiánska organizácia Drenica vznikla od roku 1999 a okrem pašovania zbraní sa zaoberala obchodom s drogami a ľudskými orgánmi. Hoci bol kosovský prezident jednou z kľúčových postáv podsvetia, veľký vplyv na neho mal jeho spolupracovník Xhavit Haliti. Hoci formálne bol iba politickým a finančným poradcom premiéra, v skutočnosti o všetkom rozhodoval. Má blízke vzťahy s albánskou mafiou a udržiava si vplyv aj v kosovskej tajnej službe. Riadil fond zabezpečujúci prostriedky pre vojnu v Kosove na konci 90. rokov a obohacoval sa z neho. Keď tento zdroj „vyschol", zapojil sa do organizovaného zločinu. Podľa dokumentov KFOR sa angažoval v prostitúcii a v obchode so zbraňami aj s drogami. Materiály ho obviňujú aj z vrážd politických odporcov. Jednou z obetí bol údajne albánsky novinár Ali Uka, ktorý kritizoval činnosť kosovských bojovníkov za nezávislosť. Dokumenty konštatujú, že Thaci bol v čase Ukovej vraždy novinárovým spolubývajúcim, premiéra však zo smrti reportéra priamo neobviňujú.

Tajné dokumenty NATO sa zhodujú so závermi správy Dicka Martyho, ktorá kosovského predstaviteľa obviňuje zo zapojenia sa do organizovaného zločinu, konkrétne z obchodu s ľudskými orgánmi zajatých kosovských Srbov. Správu nedávno podporilo Parlamentné zhromaždenie Rady Európy. Marty mal spoľahlivých svedkov a dostatok dôkazov, ktoré zhromaždila aj bývalá hlavná žalobkyňa haagskeho tribunálu Carla del Ponteová napriek tomu, že jej vyšetrovatelia čelili mnohým prekážkam vrátane hrozieb.

„Táto správa sa netýka štatútu Kosova, nie je zameraná proti ľudu Kosova a nie je ani v prospech Srbska," vyhlásil Marty. Na programe zasadania Parlamentného zhromaždenia Rady Európy 25. a 26. januára bola aj správa spravodajcu Rady Európy, monackého právnika Jeana Charlesa Gardetta, ktorá označuje Kosovo za „čiernu dieru" v oblasti ochrany svedkov vojnových zločinov - ak sa rozhodnú svedčiť, zvyčajne ich zabijú.

Medzinárodné spoločenstvo môže začať s rozsiahlym vyšetrovaním obvinení, že Thaciho „drenická skupina" bola zapletená do širokého spektra zločinov - vrážd, únosov, pašovania drog, obchodu s bielym mäsom, pašovania zbraní a nelegálneho obchodu s ľudskými orgánmi.

Text bol uverejnený v Extra plus 2/2011.