MAINSTREAMOVÝM MÉDIÁM HROZIA BANKROTY A PREPÚŠŤANIE NOVINÁROV

Vlády viacerých štátov chcú dostať vydavateľské domy z rúk zahraničných vlastníkov napríklad v Rusku, v Poľsku, či v Maďarsku. Mnohé zahraničné médiá označili svetoví politici štatútom cudzieho agenta. 

Foto PEXELS/ILUST. FOTO
Dátum 31.08.2020

V škole nás učili o strelke v kompase. O strelke v médiách nič. Každá redakcia ju však má. Udáva smer a vychyľuje sa podľa pohľadu, cieľov i nálad majiteľa. Nezišlo by mi na um zaoberať sa takou banálnou samozrejmosťou, keby... Keby sa strelky kompasov v mnohých európskych médiách nestáčali odrazu kamsi inam. O prepólovaní zemegule sme čítali, je to zaujímavá téma. Odborné časopisy poukazujú na skutočnosť, že našu planétu čaká prepólovanie, aj keď aktuálnym tempom by sa ten proces mohol začať až o dvetisíc rokov. No celé prepólovanie sa udeje relatívne rýchlo a bude trvať menej ako jedno storočie.

Kontrola odlišných názorov

Mňa viac zaujalo prepólovanie médií, ktoré sa deje teraz a oveľa prudšie. Médiá sa stávajú významnými obchodnými, politickými, no aj spoločenskými témami nielen u nás, no tiež v Rusku, Maďarsku, Česku, ba aj v Poľsku. Ešte na jar tohto roku (pri vypuknutí koronakrízy) kúpil maďarský podnikateľ Miklós Vaszily polovičný podiel v holdingovej spoločnosti Indamedia. Tá kontroluje reklamné príjmy pre nezávislý spravodajský portál Index.hu. Štyridsaťsedemročný Vaszily už riadi stanicu TV2 a je považovaný za strategického investora. Index je najväčším spravodajským serverom v Maďarsku, ktorý dlho zostával kritický voči premiérovi Viktorovi Orbánovi. 

Lenka Mayerová, šéfredaktorka Extra plus

 

NEDOTKNUTEĽNÍ NOVINÁRI

 

Máloktorý novinár na Slovensku si zrejme uvedomuje, že písaním pravdy môže byť na ceste k skutočnej slobode. Nie k tej, ktorú mu dovolí jeho zamestnávateľ. Stali sme sa však svedkami niečoho, čo bolo, ako sa hovorí, „cez“. Slovenská verejnosť v novodobej histórii samostatného štátu bola konfrontovaná s vraždou novinára. Skutok, ktorý sa stal, nemôžeme nazvať inak ako ohavný. Bol to deň, ktorý sa do dejín modernej slovenskej žurnalistiky zapísal čiernymi písmenami. Chcem veriť, že vraždu novinára vyšetria a skutoční objednávatelia i vykonávatelia budú potrestaní. Ak by boli slovenskí žurnalisti nezávislí a slobodní, tak by polícii pomáhali a prestali by s hystériou, že Fico a Kaliňák si objednali smrť Jána Kuciaka. Ak by triezvo uvažovali, tak by museli pripustiť, že tento brutálny čin by im nijako neprospel. Je čas zamyslieť sa, komu vražda naozaj poslúžila. Je čas pre novinárov prestať sa pasovať do role policajta, vyšetrovateľa, sudcu a opozičného politika v jednej osobe. Je čas začať plniť základné poslanie novinára – informovať. Je čas, aby sa žurnalistike venovali vyštudovaní novinári a nie ľudia z ulice. Je čas, aby verejnosť dostávala informácie prostredníctvom médií od slušných a morálnych redaktorov. Je čas, aby sa skončila nedotknuteľnosť novinárov. Považujem za tragédiu, že novinár sa môže beztrestne rýpať v súkromí ktorejkoľvek verejne známej osoby bez štipky empatie. Na Slovensku majú „mienkotvorné“ médiá takú moc, že dokážu za tri dni zničiť kohokoľvek na základe objednávky zamestnávateľa alebo záujmových skupín. Pre mediálnych konzumentov by bolo možno interesantné sledovať, čo by sa dialo, keby sa začal niekto venovať súkromiu podaktorých slovenských novinárov. Najmä tým, ktorí sú na míle vzdialení od slušnosti a morálky. Verejnosť by nestíhala oči otvárať a ústa zatvárať, koľkí novinári „fičia“ na alkohole, koľkí fungujú na omamných a psychotropných látkach a koľké slečny i panie podľahli ľahkým mravom. Ak sú si všetci rovní, tak nemôže byť tabu napísať o šéfredaktorovi „nekonšpiračného“ týždenníka, že má problémy s alkoholom. Najznámejší slovenský osvetľovač bez novinárskeho vzdelania má problém nielen s alkoholom, ale aj s vulgárnosťou, násilnosťou a sexuálnym obťažovaním žien. Demokratickí novinári radi prehliadajú komunistickú minulosť popredného komentátora, ktorý má širokospektrálny priestor v rámci „správnych“ médií. Pokiaľ ide o súkromné médiá, je nereálne očakávať nápravu. Ak sa však zameriame na verejnoprávne nosiče, tak je čas na prehodnotenie, kto servíruje divákom i poslucháčom informácie. Môžem len odporučiť nedotknuteľným novinárom, aby predtým, ako začnú moralizovať iných, nech hodia kameňom, ak sú bez viny.

Ujovi Sorosovi a jeho štedro dotovaným „vnukom“ v protivládnych agentúrach tretieho sektora sa orosilo čelo viac ako baníkovi krígeľ v krčme. Po otrasoch v maďarských médiách v posledných rokoch sa totiž väčšina hlavných titulov dostala pod kontrolu vlády alebo podnikateľov blízkych vláde. Tak to vidia všetci agenti a tí, ktorí štvrťstoročie blokovali v médiách pravdu a vo verejnom priestore nepripustili názory odlišné od „pravoverných“, ktoré hlásali oni. Agentúra Reuters očakáva, že ekonomické dôsledky terajšej pandémie otrasy médií v Maďarsku ešte urýchlia, keďže výrazne ubúda zadávaná reklama.

Návrat do normálu

U našich severných susedov sa rozbehol proces „repolonizácie“. Obdobne ako v Maďarsku či v Českej republike ide o navrátenie zahraničných médií na území Poľska do rúk poľských vlastníkov. „Rešpektovaný štát a rešpektovaný národ nemôže dopustiť, aby sa väčšina médií nachádzala v cudzích rukách,“ cituje poľského vicepremiéra Jaroslawa Gowina portál Onet.pl aj agentúra PAP. Tesne po prezidentských voľbách v Poľsku kritizoval médiá v cudzom vlastníctve predseda poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski: „Situácia v poľských médiách je dosť zvláštna v porovnaní s inými štátmi, napríklad s Českom. Tam sa to zmenilo a my tiež uvažujeme, že by sa to malo zmeniť. Médiá v Poľsku by mali byť poľské!“ „Môžeme zariadiť, že médií, ktoré nazerajú na realitu viac pravdivo a realistickejšie, bude viac ako doteraz.“ Súčasne verejnosť ubezpečil, že nemá záujem zničiť televíziu TVN, ktorá čelí ostrým útokom z tábora vládnych politikov, no ktorú urputne obhajuje americká veľvyslankyňa vo Varšave. Spomenutá televízia patrí do americkej siete Discovery. „Nech si nik nemyslí, že rátame s takou zmenou, že sa TVN v istej chvíli stane televíziou podporujúcou PiS alebo že zanikne. To nie. Vieme, že je a že bude voči nám kritická. No veríme, že sa podarí nastaviť istú mieru – nie násilne vnútenou, ani nie právnymi obmedzeniami. Skôr určitými pravidlami, ktoré budú všetci akceptovať. Chceme návrat do normálu, neurobíme však nič, čo by postihlo slobodu médií,“ dodal šéf PiS.

Štatút cudzích agentov

Bude zaujímavé sledovať, ako to celé prebehne. Či vlády prinútia zahraničných majiteľov vydavateľských domov a médií svoje výnosné značky predať, alebo ich vyvlastnia. Hovoriť do toho môžu a musia predovšetkým čitatelia, poslucháči a diváci. Veď zaujímavé pohyby sa dejú nielen v súkromných, no aj vo verejnoprávnych médiách. U našich západných susedov je mimoriadne rušno toto leto aj v Českej televízii. Obrovskej kritike čelia a stoličky sa trasú pod najznámejšími tvárami z obrazovky: Světlanou Witowskou, Jakubom Železným či Václavom Moravcom. A priamo v Rade ČT sa – po zvolení nových členov – odohráva zábavný kabaret, ktorý ako reality šou sleduje celá krajina. V Rusku budú mať mimovládky aj zahraničné médiá štatút cudzích agentov.

Samozrejme, že kompasovú strelku v médiách poriadne rozhýbala aj koronakríza. Jej najtvrdší vplyv spomedzi médií zatiaľ pocítili printy. Napríklad vo Francúzsku klesli predaje tlačených novín a časopisov na polovicu, na Ukrajine prestali vychádzať celoštátne denníky a vo Veľkej Británii zase niektoré noviny s regionálnym dosahom. Slovenské vydavateľstvá tiež zápasia s veľkými problémami. Podľa slov generálneho riaditeľa vydavateľstva Petit Press Alexeja Fulmeka, ktorý je zároveň šéfom Asociácie tlačených a digitálnych médií, výpadky predaja a inzercie na Slovensku budú drastické. Pôjde o milióny, ak nie desiatky miliónov eur. Podľa Fulmeka je potrebné očakávať až 50-percentný prepad tržieb z reklám.

Bankroty aj prepúšťanie

Kríza v médiách prinesie bankroty aj prepúšťanie. Zdá sa však, že zmena zaskočila najviac mainstreamové redakcie, prepojené na domáce aj zahraničné peňazovody z nečistých zdrojov. Naopak, alternatívne a štandardné médiá slovenských majiteľov idú hore. Ako napríklad mesačník Extra plus, ktorý mediálni farizeji a globalizační podvraťáci zaradili pred časom na čiernu listinu konšpirátorov. Poldruhamiliónová čítanosť je najlepšou odpoveďou z redakcie aj od čitateľov. Vysokoškolský pedagóg, publicista i mediálny expert Eduard Chmelár konštatuje: „Masmédiá môžu byť nezávislé od vlády, ale nemôžu byť nezávislé od moci, ktorú samy produkujú.“ Situáciu na slovenskom mediálnom trhu poriadne zakalí a premieša projekt premiéra Matoviča. Keďže sa s ním odmietajú stretávať a seriózne rokovať predstavitelia iných štátov, ostáva mu množstvo času na domáce experimenty. Zdá sa, že je rozhodnutý za milióny eur vydávať vládny propagandistický plátok, ktorý hodlá tlačiť v zahraničí a zadarmo distribuovať do dvoch miliónov domácností. Mnohé médiá, redakcie, novinári, publicisti aj politológovia to berú ako vyjadrenie nedôvery doterajšej mediálnej branži, a preto sa jeho vláde otáčajú chrbtom. Zatiaľ síce nesmelo, no popri premiérových bláznovstvách, podvodoch, bezhlavom kádrovaní a nekompetentnosti ministrov i šéfa parlamentu už nemôžu mlčať. Strelka mediálneho kompasu sa chveje i na Slovensku.

Vedci upozorňujú, že zmena magnetického poľa pri jeho prepólovaní povedie k oslabeniu jeho ochrannej funkcie, ktorú spĺňa pre našu planétu. To znamená, že na Zemi môžeme očakávať zvýšené hodnoty radiácie. Ak sa zmeny obdobne začnú prejavovať aj na mediálnej scéne, možno dúfať a veriť vo zvýšené hodnoty pravdivého obrazu a informovania o luze, ktorá sa pod Tatrami na jar 2020 ujala moci.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.