MÁME PIATU KOLÓNIU?

Rôzne mimovládne či občianske organizácie sú často predĺženou rukou zahraničných záujmov

Foto SITA/BRAniSlav bibel
Dátum 22.10.2022

Termín piata kolóna označuje skupinu ľudí, zväčša neveľkú, ktorá zvnútra narúša fungovanie, činnosť, prácu nejakého celku – národa, štátu, podniku – na úkor väčšinových záujmov. Toto spojenie ako prvý použil španielsky nacionalistický generál Emilio Mola v čase občianskej vojny. V roku 1936 velil ozbrojeným silám, ktoré mali dobyť Madrid štyrmi skupinami vojsk, po španielsky kolón. Generál oznámil, že ďalšou, „piatou kolónou“ sú ich sympatizanti vnútri Madridu, ktorí im s dobýjaním mesta pomôžu.

Ide teda o skupinu ľudí, navonok vystupujúcu ako súčasť zriadenia alebo štátu, ale v skutočnosti ich aktivity smerujú k jeho oslabeniu v prospech „cudzieho“ hráča. Obvykle ide o narušenie v prospech inej vonkajšej skupiny, s ktorou piata kolóna sympatizuje a je ňou podporovaná. Za jeden z príkladov piatej kolóny možno považovať sudetských Nemcov za čias prvej ČSR, ktorých lojalita k hitlerovskému Nemecku pomohla k strate pohraničných území Česko-Slovenska v prospech Nemecka.

Štát, ktorý nechceli

Smieme ten pojem použiť aj v súvislosti s činnosťou jednotlivcov či organizovaných skupín, ktoré sa najprv ostro stavali proti osamostatneniu Slovenska, a potom pokračovali proti „všetkému slovenskému/tradičnému“ inými formami? Sú a aktivizujú sa na Slovensku sily, ktoré majú iný ako „slovenský“ záujem? Možno tieto sily nazvať „piatou kolónou“?

Veľká časť elity národa, celkovo 891 ľudí, sa ešte 23. septembra 1991 „celým svojím bytím“ postavila proti snahám o samostatnosť Slovenska. Kultúrny život v ten deň publikoval výzvu Za spoločný štát, ktorú okrem iných podpísali: Iveta Radičová, Martin Porubjak, Martin Bútora, Magda Vášáryová, Rudolf Chmel, Tomáš Janovic, Karol Kállay, Ľubomír Feldek, Oľga Feldeková, Milan Lasica, Martin Huba, Elena Vacvalová, Jaro Rihák, Rudolf Zajac a ďalší. Keď neuspeli, po 1. januári 1993 zmenili stratégiu: postavili sa na čelo nového štátu a viedli ho „svojimi cestami“. Je tu odpoveď na otázku, prečo rozpútali protislovenskú kampaň pod rúškom antimečiarizmu a prečo už čoskoro prijali posty vo vláde? A „nehnusilo sa“ im byť predstaviteľmi, veľvyslancami štátu, ktorý nechceli, aj v zahraničí? Postupne a potupne ovládli slovenskú politickú scénu mimovládne organizácie, výdatne podporované peniazmi zo zahraničia a čoskoro aj zo slovenského štátneho rozpočtu. Napríklad Iveta Radičová, istý čas šéfka Sorosovej Open Society v Bratislave, bola v rokoch 2010 – 2012 predsedníčkou slovenskej vlády.

Zákulisné záhady

O „agende“ slovenskej piatej kolóny napovedajú aj informácie z trestného spisu proti podnikateľovi Kočnerovi, ktoré uverejnil na sociálnej sieti právnik a bývalý premiér Ján Čarnogurský. Kauza Mariana Kočnera, ktorý od leta 2018 uverejňoval na webovej stránke Na pranieri kompromitujúce informácie, získané zo sledovania novinárov, od júna 2018 je vo väzbe a 27. februára 2020 ho odsúdili na 19 rokov v kauze zmenky TV Markíza, patrí do série slovenských zákulisných záhad. Z informácií Čarnogurského napríklad vyplýva, že za demonštráciami v roku 2018 stojí organizovaná skupina. V trestnom spise sa uvádzajú mená Štefana Hríba, Daniela Lipšica, Petra Zajaca v súvislosti so „šancou presunúť Sorosovu univerzitu z Budapešti do Bratislavy“. Slová Hríba: Viete si predstaviť, čo by sme tým získali? Zaviedol (asi Soros) by sem finančné toky, posilnilo by nás to, bol by tu nový priestor na novú základňu pre progresívne zmýšľajúcich ľudí. Z dialógu medzi Petrom Zajacom a Štefanom Hríbom vyplýva, že pracujú s Ivetou Radičovou „a postupne ju prezentujú v médiách čoraz viac“. Všetko verejne dostupné informácie.

Možno do piatej kolóny zaradiť aj predstaviteľov najväčšej z národnostných menšín, totiž maďarskej? Pre čie záujmy pracujú a kto ich „spolufinancuje“? Z vyjadrení Duraya na konferencii Európske modely autonómie v roku 2006, že SMK sa uberá „podľa vzoru Kosova“, nie je jasné, že ich strategickým cieľom je porušenie územnej celistvosti Slovenskej republiky? SMK má vypracovaný projekt autonómie južného Slovenska a dala ho na vedomie aj maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi, pričom autonómny útvar na slovenskom juhu by mohol dostať názov Región Horného Uhorska.

Cudzí agenti

A do popredia sa dostávajú ľudia rôznym spôsobom prepojení na „Big Pharma“ priemysel, osobitne americký. Zrejme majú blízko k piatej kolóne. Okrem americko-slovenskej obchodnej komory, ktorá presadzuje záujmy amerických firiem, a teda aj Pfizeru, je tu Aspen, čo je inštitút, ktorý financujú miliónmi Rockefellerovci či Bill Gates. Združuje politikov, ľudí v médiách, ktorých hodnoty sú propagácia rodovej rovnosti, LGBTI, imigrácie, boj proti „uhlíkovej stope“, propagácia testovania a očkovania. Stredoeurópsky Aspen inštitút zakladal privatizér a majiteľ množstva médií v Česku Zdeněk Bakala.

Členmi Aspen Inštitútu zo Slovenska sú Andrej Nosko – bol vo vedení Sorosovho Open Society Institute, Radičová, Martin M. Šimečka, Matúš Vallo – primátor Bratislavy, člen strany Progresívne Slovensko, Michal Hvorecký – spisovateľ, absolvent jezuitského gymnázia Gamča, Michal Vašečka – sociológ, podporovateľ imigrácie, vyučuje na škole, kde je Iveta Radičová dekankou fakulty, Dzurinda – bývalý premiér, počas jeho vlády sa diali najväčšie privatizácie a podvody opísané v kauze Gorila, Milan Nič – GLOBSEC, Oľga Gyarfášová – sociologička, Peter Šťastný – hokejista, istý čas europoslanec za SDKÚ, Rastislav Káčer – člen Trilaterálnej komisie, Zora Jaurová – členka predsedníctva PS, dcéra Jozefa Markuša, ktorý viedol Maticu slovenskú a bol súdený za stratu jej majetku.

Zaujímavou postavou je europoslanec Michal Šimečka, predseda PS. Jeden jeho starý otec Milan Šimečka prišiel na Slovensko šíriť marxizmus-leninizmus v roku 1953 z Česka, druhý starý otec z maminej strany, Edo Friš, rodák zo Starej Ľubovne, bol šéfredaktorom Pravdy v rokoch 1947 – 1951. Sú toto osoby, ktoré boli už zväčša od roku 1993 za všetkými protislovenskými krokmi zo strany slovenských vlád a inštitúcií? Ktorým v duchu všeľudského „pokroku“ nijako neladia slovenské národné a kresťanské tradície?

Piata kolóna, to sú aj mimovládne organizácie a agenti cudzích tajných služieb (CIA, MI6 a Mossad) vo vedení štátu a v kultúre. Preto sú v niektorých štátoch organizácie, angažujúce sa v politike, ovplyvňovaní verejnej mienky, ktoré sú sčasti alebo úplne financované zo zahraničia, povinné registrovať sa ako „cudzí agenti“. Všetky ich materiály, ako aj ich predstavitelia sa musia označovať ako „cudzí agent“.

Kto za koho kope

Asi najprísnejšie takéto zákony platia už od roku 1938 v USA, sú označené ako Foreign Agents Registration Act (FARA). Podobnú právnu úpravu má napríklad aj Izrael. Takéto zákony prijalo v roku 2012 i Rusko. Obmedzenia „mimovládok“ sú aj v Maďarsku. U nás takéto zákony nie sú, občania preto nevedia, „kto za koho kope“. Netušia, ktoré médiá sú vlastnené zo zahraničia, ktorí ľudia z tých, čo sa denne vyjadrujú k rôznym problémom a politike, berú plat cez zahraničné „peňazovody“. Práve médiá takéhoto typu dokázali „presvedčiť“ slovenskú verejnú mienku, že nám „americké zákony“ uvedeného typu netreba, lebo tu takýto problém neexistuje, žijeme vo funkčnej občianskej spoločnosti.

Zamysleli ste sa niekedy, ako by ste asi vnímali informácie odvysielané v televíznom spravodajstve, pri ktorých by na obrazovke svietilo „cudzí agent“? Chodili by ste na stránky novín, ktoré sú vlastnené napríklad nemeckou spoločnosťou a pri názve by mali uvedené „cudzí agent“? Verili by ste ich článkom? Napadlo vám niekedy, čo by ste si pomysleli, keby sa vám z obrazovky prihováral istý analytik a pri mene by bolo „cudzí agent“? Pritom sa vám to stáva každý deň, iba na rozdiel od USA neviete, že je to „cudzí agent“. Že peniaze na jeho plat prichádzajú zo zahraničia a s veľkou pravdepodobnosťou vás presviedča o niečom, čo vôbec nie je vo vašom záujme.

Nie je načase prestať pchať hlavu do piesku? Treba vedieť, že rôzne nátlakové organizácie, s obľubou ukryté pod zjemnené prívlastky ako mienkotvorné, mimovládne, občianske, demokratické, sú často predĺženou rukou cudzích záujmov priamo v srdci štátu a plnia úlohu trójskeho koňa. Čo nám bráni napodobniť nášho najbližšieho spojenca, USA, a žiadať od organizácií, médií a ľudí, ktorí vstúpili do služieb zahraničia, a ako súčasť piatej kolóny obhajujú cudzie záujmy, často na úkor našich vlastných, aby sa k tomu čestne priznali? Nie, netreba ich činnosť zakazovať, len treba, aby bolo jasné, čie záujmy sú daným človekom (organizáciou) preferované, obhajované a presadzované. A zaplatené.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.