MAMOJKU BY MAL RIEŠIŤ ÚSTAVNÝ SÚD, NIE POLITICI

Peter Pellegrini: Senát, v ktorom Mamojka pôsobil, rozhodol v neprospech obžalovaného Mariana K., preto by nemohol konať v jeho prospech.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 06.05.2020

BRATISLAVA 6. mája (TASR/extraplus.sk) - S pôsobením ústavného sudcu Mojmíra Mamojku by sa mal vyrovnať Ústavný súd (ÚS) SR a jeho predseda Ivan Fiačan. Myslí si to podpredseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD). Dodal, že senát, v ktorom Mamojka pôsobil, rozhodol v neprospech obžalovaného Mariana K., preto by nemohol konať v jeho prospech.

"Na toto je predseda Ústavného súdu, ktorý určite so svojím podriadeným rokuje, koná, preveruje veci. Mal by sa s tým vyrovnať Ústavný súd," reagoval Pellegrini na Mamojku počas stredajšej tlačovej konferencie. "Nechal by som to na procedúry a disciplinárne konania tak, ako to v súdnictve má platiť," doplnil s tým, že politici nemajú v tejto veci odkazovať a vplývať na súdnu moc.

"Ide o komunikáciu dvoch iných osôb o ňom, bez nejakej evidencie, či potom došlo alebo nedošlo k stretnutiu. Dokonca máme rozhodnutie, kde senát, v ktorom je pán ústavný sudca Mamojka, rozhodol v neprospech Mariana K., to znamená, že asi môžeme vylúčiť, že by nejakým spôsobom konal v jeho prospech," priblížil Pellegrini.

V pondelok (4. 5.) viaceré médiá na základe správ z Threemy Mariana K. informovali, že podnikateľ sa pripravoval na stretnutie s Mamojkom na deň 14. júna 2018. Sudca stretnutie s ním popiera. Mariana K. zadržala polícia 20. júna 2018.

O Mamojkovi rozprával na súde v kauze vraždy Jána Kuciaka v januári aj bývalý siskár, exnovinár a svedok Peter Tóth. Tvrdil, že sa s ním stretol v lete 2018 a odovzdal mu obálku s podaním na Ústavný súd SR na podnet Mariana K. Vo februári informoval Denník N s odvolaním sa na policajné odpočúvanie, že si Mamojka písal s Marianom K. v júni 2018, dva týždne pred jeho zadržaním políciou. Podnikateľ si so sudcom dohadoval termín stretnutia. Podľa reakcie Mamojku k stretnutiu nedošlo a v komunikácii zrejme išlo len o "nejakú obchodno-právnu radu".

Fiačan ešte nerozhodol, čo s Mamojkom. Naďalej pokračuje v kontinuálnom, systematickom a dôslednom získavaní a vyhodnocovaní podkladov na svoje rozhodnutie vo veci možného disciplinárneho stíhania.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.