MATICA SLOVENSKÁ PODPORUJE KATALÁNSKO

Marián Tkáč poskytol vyhlásenie na pietnom akte pri 110. výročí masakru v Černovej

Foto archív
Dátum 30.10.2017

BRATISLAVA 30. októbra (Extra plus/Teraz.sk) - Predseda Matice slovenskej Marián Tkáč podporil na pietnej spomienke v Černovej nezávislosť Katalánska. „Pred 110 rokmi sa tu strieľalo a tiekla krv za našu slobodu a nezávislosť. To, že sme my, Slováci, už ´za vodou´ – na rozdiel od iných, napríklad Kataláncov – je aj zásluha muža, ktorý to ´zavinil´, bol odsúdený za agitáciu za práva vlastného národa - Andrej Hlinka. Nám vtedy pomohli otvárať dvere a oči Európe cudzinci: Björnson, Scotus Viator a ďalší. Vďaka ním utrpenie a smrť nevinných Slovákov bola predstupňom k samostatnosti, aj keď to ešte roky trvalo,“ vyhlásil.

„Nie je našou úlohou zastať sa aj iných? Práve dnes a práve tu – Kataláncov? Nemali by byť Slováci prví, ktorí pozdravia slobodné Katalánsko? A pripomenúť, že dejiny sa neustále opakujú najmä z tej zlej strany? Veď na ceste k našej samostatnosti v rokoch 1938/1939 pražská vláda mocensky hrdúsila slovenskú autonómiu ťažko získanú 6. októbra 1938. A tak mi dovoľte vyhlásiť: Želáme Kataláncom, aby svoj cieľ dosiahli! Prosíme slobodný svet, aby podporil slobodu národa na Pyrenejskom ostrove! Žiadame Madrid, aby netasil zbrane, ale rokoval a bol veľkorysý!“ Dodal na záver.

Podľa hovorcu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Petra Suska Slovenská republika považuje za potrebné rešpektovať platný právny rámec určený španielskou ústavou a zákonmi, ako aj princíp teritoriálnej integrity krajiny. "Naším partnerom je výlučne španielska vláda. Za najlepší nástroj na riešenie problémov v demokratickej spoločnosti považujeme dialóg založený na rešpektovaní princípov právneho štátu. Veríme, že sa situáciu podarí čo najrýchlejšie deeskalovať," povedal Susko.

Katalánsky parlament schválil v piatok 27. októbra rezolúciu o vyhlásení nezávislosti od Španielska. Za návrh hlasovalo 70 poslancov 135-členného parlamentu, desiati boli proti a dva hlasovacie lístky odovzdali prázdne. 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.