MATICA ŽIJE A ROBÍ TO, ČO INÍ NEROBIA - JE ORIGINÁLNA A POTREBNÁ

Živou dušou rimavskosobotských matičiarov je lekár Peter Dragijský. Vďaka nemu je na Námestí Štefana Marka Daxnera v Rimavskej Sobote akýsi panteón významných slovenských rodákov.

Foto Archív
Dátum 03.07.2020

V časoch sochoborectva, najnovšej módnej vlny proti zdravému rozumu, prichádzajúcej k nám so západným vetrom, koná sa v bývalom hlavnom meste slovenského Malohontu slávnosť s úplne
opačným znamienkom. V časoch, keď sa nanovo stáva tŕňom v očiach súčasných mocných

Matica slovenská, organizuje jej Miestny odbor v Rimavskej Sobote odhaľovanie pamätnej tabule, ako dôkaz, že Matica žije, a robí to, čo iní nerobia. Že je originálna a potrebná. Priečelie Knižnice Mateja Hrebendu zdobí od 29. júna 2020 pamätná tabuľa Knižnice malohontského seniorátu Učenej
spoločnosti malohontskej. Táto spoločnosť vznikla v roku 1808 v Nižnom Skálniku a do roku 1841 bola jednou z učených spoločností, ktoré vznikali u nás v období osvietenstva. Bola miestom vedeckej činnosti v čase, keď na Slovensku nebola nijaká univerzita. Jej členovia, Samuel Kollár, Ján Feješ, Ján Laurenci, Matej Holko a ďalší, sa zaoberali filozofiou, pedagogikou, národopisom, históriou. Svoje práce publikovali v Ročenke knižnice Malohontskej, v zborníku Soleninia, ktorých vyšlo v rokoch 1809 - 1842 spolu 45 čísel.

Živou dušou rimavskosobotských matičiarov je lekár Peter Dragijský. Vďaka nemu je na Námestí Štefana Marka Daxnera v Rimavskej Sobote akýsi panteón významných slovenských rodákov.
Keby sme mali viac Dragijských, nikto by nemal šancu pochybovať o potrebe Matice slovenskej. A naše mestá, ale predovšetkým naše duše a hlavy by vyzerali úplne inak.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne