MATIČIARI PRIPRAVUJÚ SÉRIU PODUJATÍ K VÝROČIU ŠTEFÁNIKOVHO NARODENIA

Matičiari odhalia Štefánikovi bustu vo Zvolenskej Slatine a pamätnú tabuľu v Ivanke pri Dunaji; predstavia novú knihu M. R. Štefánik a Lučenec a prenesú divadelnú dramatizáciu na dunajské nábrežie v Bratislave v podobe predstavenia nového hraného filmu

Foto archív
Dátum 20.07.2020

BRATISLAVA 20. júla (SITA/extraplus.sk) - Matica slovenská (MS) pripravuje sériu kultúrno-osvetových podujatí pri príležitosti 140. výročia narodenia Milana Rastislava Štefánika. Agentúru SITA o tom informovala Veronika Matušková, hovorkyňa MS. Štefánikovi Matica odhalí bustu vo Zvolenskej Slatine a pamätnú tabuľu v Ivanke pri Dunaji a predstaví tiež novú knihu M. R. Štefánik a Lučenec. Prenesie tiež divadelnú dramatizáciu na dunajské nábrežie v Bratislave v podobe predstavenia nového hraného filmu o jeho pôsobení medzi česko-slovenskými legionármi.

„Pred sto rokmi sa z Ruska vrátili domov poslední slovenskí legionári, medzi ktorými pôsobil Štefánik na prelome rokov 1918 a 1919. Bol to on, kto prišiel s myšlienkou vytvoriť z česko-slovenských légií prvú spoločnú armádu Čechov a Slovákov. To našu politickú reprezentáciu povzbudilo k tomu, aby v roku 1918 vstúpilo Slovensko prvýkrát do dejín ako právny subjekt,“ vysvetlil predseda MS Marián Gešper. Na 140. výročie narodenia Štefánika pripravili sériu podujatí, ktoré majú priblíži jeho prínos pre súčasnosť.

Matiční ochotníci z Divadelného odboru MS a Mladej Matice natočili divadelnú dramatizáciu „Vizionári slovenskej slobody” vo forme hraného filmu, ktorý venovali Štefánikovi a Slovákom v prvom zahraničnom odboji. Matica ho predstaví živou divadelnou dramatizáciou v utorok 21. júla o 16:00 priamo pred sochou Štefánika v Bratislave.V ten istý deň o 17:00 odhalia matičiari pamätnú tabuľu Štefánikovi na Námestí sv. Rozálie v Ivanke pri Dunaji, kde Štefánik tragicky zahyul. Pred Domom MS v Komárne o 16:00 pripravujú matičiari a Ozbrojené sily SR pietne kladenie vencov k soche generála. „Dom MS v spolupráci so Štátnym archívom pripravil pre verejnosť aj výstavu a v závere dňa odohrá divadelný súbor Dramaťák muzikál Zver,“ priblížila Matušková.

Matica pripravila ešte ďalšie dve podujatia. Vo Zvolenskej Slatine sa obnovená Štefánikova busta vráti v nedeľu 26. júla o 16:00 na svoje pôvodné miesto. „Spomienku na Štefánika komunisti tvrdo potláčali po celom Slovensku. Vo Zvolenskej Slatine si však ľudia zachovali jeho bronzovú bustu až do normalizácie, potom ju ukryli a po roku 1989 umiestnili do školy. Teraz ju vrátime späť pred obecný úrad,“ ozrejmil prvý podpredseda MS Marek Hanuska. Film z dielne matice „Vizionári slovenskej slobody” bude mať premiéru práve v kinosále miestneho kultúrneho domu v sobotu 25. júla o 20:00. Novú publikáciu M. R. Štefánik a Lučenec predstavia v nedeľu 26. júla o 17:30.

Milan Rastislav Štefánik bol jednou z najvýznamnejších osobností moderných slovenských dejín. Študoval stavebníctvo a astronómiu na Univerzite Karlovej v Prahe a neskôr pôsobil v Meudonskej hvezdárni v Paríži. V roku 1912 získal francúzske občianstvo. V rokoch 1914-18 bol vo francúzskej armáde a diplomatických službách, organizoval čs. légie. Spolu s T. G. Masarykom a Eduardom Benešom patril k hlavným predstaviteľom odboja, ktorí sa usilovali o vytvorenie československého štátu. Od novembra 1918 bol prvým československým ministrom vojny. Zahynul 4. mája 1919 pri leteckom nešťastí cestou z Talianska do Bratislavy, neďaleko Ivanky pri Dunaji.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.