MATOVIČ: BUDEME OČKOVAŤ AJ VAKCÍNOU JOHNSON & JOHNSON, Z KTOREJ STAČÍ JEDNA DÁVKA

Igor Matovič: Stále platí, že do leta by sme mali vedieť zaočkovať 70% dospelej populácie. Do pár týždňov by sme mali mať k dispozícii aj ďalšiu vakcínu, Johnson & Johnson, do ktorej sa vkladajú nádeje. Stále je to asi malý zázrak, že rok od vypuknutia pandémie, očkujeme.

Foto TASR
Dátum 26.02.2021

Príspevok uverejnil na svojom Facebooku Igor Matovič dňa 25. februára 2021: 

Najväčšiu pozornosť stále pútajú vakcíny a ich dodávky. Takmer 30 miliónov vakcín distribuovaných do EÚ nie je málo. Stále platí, že do leta by sme mali vedieť zaočkovať 70% dospelej populácie. Do pár týždňov by sme mali mať k dispozícii aj ďalšiu vakcínu, Johnson & Johnson, do ktorej sa vkladajú nádeje. Má dobrú účinnosť, stačí jedna dávka a skladovať sa dá v obyčajnej chladničke. Poučení z krízového vývoja sa ale predčasne radovať nikto nechce. Dúfajme, že nás neprekvapí opäť logistika. Lebo diabol je vždy skrytý v detailoch. Stále je to asi malý zázrak, že rok od vypuknutia pandémie, očkujeme.

Slovensko sa pre ťažkú situáciu, v ktorej sa nachádza, pozerá na všetky možnosti, ako zvýšiť počet zaočkovaných ľudí. Solidarita s krajinou, ktorá ju aktuálne potrebuje, sa viackrát počas pandémie v EÚ ukázala ako životne dôležitá. Už mnoho krajín ju využilo. My o jej podobe s partnermi diskutujeme, ale zachovávame dôvernosť. Vážime si každú pomoc, pretože v tejto situácii toto nie sú pre nikoho doma ľahké rozhodnutia. Stále väčší problém sú mutácie, voči ktorým sú EÚ ale aj celý svet stále veľmi zraniteľné. Aj keď sú pozitívne signály o dobrej reakcii niektorých vakcín na známe varianty, hlavne ten britský, situáciu treba sledovať. A myslieť aj na vakcíny pre krajiny mimo EÚ. Inak nás mutácie budú stále trápiť. Ide o spoločné zdravie.

Pohnúť sa potrebujeme aj v otázke COVID certifikátov. Veľmi potrebujeme spoločné európske riešenie, ktoré bude moderné a rovnaké pre každého. Niektoré krajiny sú ale opatrné. Mrzí ma, že sme dohodu ani dnes nenašli a pokračovať budeme opäť v marci. Znamená to, že krajiny si budú vytvárať svoje vlastné certifikáty a potom sa spoločné riešenie bude hľadať oveľa ťažšie. Chceli by sme, aby s návrhom prišla Európska komisia. Zajtra ráno pokračujeme. Diskusiou o obrane a bezpečnosti, ktorú už vyše dva roky odkladáme, a ktorá s novou US administratívou nabrala nový vietor. A vrátime sa aj k diskusii o južnom susedstve. Tak zajtra.
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.