MATOVIČ CHCE ZRUŠIŤ GASTROLÍSTKY

Matovičova vláda miesto riešenia koronakrízy vymýšľa či zrušiť alebo nezrušiť stravné lístky.

Foto EXTRA PLUS
Dátum 22.05.2020

Gastrolístky schválil ešte prvý kabinet Mikuláša Dzurindu. Zamestnávateľom dal zákon na výber, či zamestnancom dá stravné lístky, alebo zabezpečí stravovanie. Zákon prakticky v nezmenenej podobe žije dodnes. Zmenila sa len maximálna výška marže, ktorú si môže pýtať emitent gastrolístka od zamestnávateľa, teda svojho klienta, a minimálna suma gastrolístka.

„Čo sa týka stravných lístkov, ja keď som do politiky vstúpil, tak som hovoril, že by som ich najradšej zrušil, lebo keď raz máme zákonnú menu, teda euro, nepotrebujeme mať druhý papierik a tváriť sa, že je to niečo zvlášť. Osobne môj názor je taký, že stravné lístky treba zrušiť a v tej výške dať ľuďom príspevok na stravovanie,“ povedal na štvrtkovej tlačovej besede premiér Igor Matovič. 

Aj keď to momentálne nie je otázka dňa, v programovom vyhlásení vlády sa o zrušení gastrolístkov hovorí a hovorilo sa o nej aj na dnešnej tripartite. Matovič má tak šancu uskutočniť svoj plán spred deviatich rokov, teda zrušiť gastrolístky. Prečo ich vlastne máme a prečo sa za takmer 20 rokov nikomu nepodarilo ich zrušiť?

V roku 2011 prebehol asi najväčší pokus o zrušenie gastráčov. S návrhom zákona prišiel, vtedy ešte ako nezávislý poslanec a odídenec zo SaS, Igor Matovič. Ako uvádza denník SME, hlasovanie o zrušení sa nepodarilo kvôli silnému lobbingu a možno aj úplatkom pre poslancov, aby hlasovali proti.

Zatiaľ nie je teda jasné, ako by malo zrušenie gastráčov vyzerať, hoci premiér má pomerne jasnú predstavu. Zamestnanec by sa mal rozhodnúť, či chce svoje peniaze vo forme lístkov alebo hotovosť. 

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne