MATOVIČ: CIGÁNIKOVÁ MÔŽE BYŤ RADA, ŽE JU MAMA NEPOTRATILA

Premiér Igor Matovič opäť prehlbuje svoje vzťahy s koaličnými kolegami. Navrhovateľka zákona o potratových tabletkách Jana Cigánikova z SaS si vyslúžila od Matoviča tvrdé slová v relácii Postoj TV.

Foto SITA/EXtra PLUS
Dátum 18.09.2020

Premiér Igor Matovič odkázal poslankyni SaS Jane Cigánikovej, že má byť, že ju mama nepotratila. Cigánikova ostro zareagovala na svojom blogu. Po letnej prestávke sa v parlamente opäť rieši interrupcia. Koalícia v súčasnosti hovorí aj o návrhu zákona poslankyne Jany Cigánikovej, ktorý sa týka tzv. potratovej tabletky. Pre konzervatívny denník Postoj sa na túto vyjadril aj Igor Matovič.

„Som veľmi rád, že matka Janky Cigánikovej nevyužila potratovú tabletku a ona sa mohla narodiť a dnes môže mať aj takéto absurdné názory," povedal Igor Matovič v relácii Postoj TV.

Reakcia Cigánikovej prišla priamo na jej blogu.  „Toto som si vyslúžila za to, že na pôde parlamentu tlmočím názory popredných kapacít v odbore gynekológia a pôrodníctvo,“ píše. Cigániková na úvod vysvetľuje, že na tému potratových tabletiek zorganizovala aj diskusiu s odborníkmi, pozvala aj ministra zdravotníctva Mareka Krajčího a Annu Záborskú. Obaja pozvanie odmietli a Anna Záborská poslala len svojho asistenta.

Podľa Jany Cigánikovej je potratová tabletka najšetrnejším a najmodernejším spôsobom, ako zabrániť tehotenstvu. „Bez potreby anestézie a zbytočných rizík je to jednoznačne šetrnejšia cesta ako chirurgický zákrok. Tzv. interrupčná tabletka sa v Európe používa vyše 30 rokov a jej zavedenie nemalo za dôsledok zvýšenie interrupcií. Väčšina interrupcií v Európe sa robí práve medikamentóznou formou,“ vysvetľuje na blogu Cigániková, ktorá pôsobí aj ako predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo.

Jana Cigániková sa opiera aj o štúdiu, z ktorej vyplýva, že keď krajiny zaviedli potratové tabletky, počet interrupcií klesol. „Jediným prípadom zvýšenia počtu interrupcií je Island, kde ale bola ťažká ekonomická kríza. A tiež tam boli interrupcie predtým skoro úplne zakázané. Je teda logické, že keď sa povolili (a hneď medikamentózne), ich počet v štatistikách stúpol, pretože ženy prestali za týmto zákrokom cestovať do zahraničia alebo podstupovať riskantné nelegálne zákroky,“ vysvetľuje.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.