MATOVIČ: LIPŠIC BY BOL VÝBORNÝ

Premiérovi sa predstava Daniela Lipšica ako generálneho prokurátora pozdáva aj napriek jeho nekvalifikovanosti a nemorálnosti 

Foto TASR
Dátum 04.05.2020

BRATISLAVA 4. mája (TASR/extraplus.sk) - Advokát Daniel Lipšic sa spomína ako kandidát na nového generálneho prokurátora. V pondelok to potvrdil premiér Igor Matovič (OĽaNO). Lipšic by bol podľa premiéra výborným kandidátom. Dodal však, že súčasný zákon jeho nomináciu neumožňuje.

"Daniel Lipšic je jeden z ľudí, o ktorých sa rozpráva. Myslím si, že by bol výborným generálnym prokurátorom," uviedol Matovič s tým, že aj ostatné mená, ktoré sa spomínajú, sú kvalitné. Poznamenal, že nech bude šéfom prokuratúry ktokoľvek z nich, bude lepší ako súčasný.

V súvislosti so zmenou legislatívy a zákona o prokuratúre priblížil, že navrhovať kandidátov by mohli viaceré inštitúcie, rozšíriť by sa mohol i okruh osôb, ktoré môžu byť nominované. Zmena podľa neho môže ísť aj cestou poslaneckého návrhu. Skonštatoval, že v tom nevidí problém, keďže je to obsiahnuté aj v programovom vyhlásení vlády.

Predstavitelia koalície potvrdili, že diskutujú o menách kandidátov. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) ako možného kandidáta spomenul prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jána Šantu. Ten pre TASR povedal, že nemá oficiálnu vedomosť, že by bol medzi kandidátmi koalície. Ponuku by podľa vlastných slov dôsledne zvažoval.

Okrem neho Kollár hovoril o prokurátoroch z ÚŠP Marošovi Žilinkovi alebo Vasiľovi Špirkovi. Oslovenie s ponukou pre TASR potvrdil aj niekdajší kandidát na generálneho prokurátora Jozef Čentéš. Odkiaľ ponuku dostal, nepovedal. Ak bude cítiť podporu, je pripravený kandidovať.

Súčasného generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára menoval do funkcie v júli 2013 vtedajší prezident Ivan Gašparovič. Generálneho prokurátora vymenúva a odvoláva hlava štátu na návrh parlamentu. Jeho funkčné obdobie je sedem rokov. Podľa aktuálnej legislatívy sa funkčné obdobie predlžuje až do zloženia sľubu novým generálnym prokurátorom. Zároveň tá istá osoba nemôže byť opakovane vymenovaná za generálneho prokurátora.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.