MATOVIČ A MIKAS PLÁNUJÚ DAŤ STOPKU TERASÁM

Gastropodnikatelia sa tak stále nedočkali adekvátnej pomoci od štátu ako napríklad naši susedia Česi a Rakúšania. Kým na Slovensku sa gastro podniku prepláca 80 percent z celkovej ceny práce, tak v Česku aj v Rakúsku to je 100 percent z celkovej ceny práce. "Maximálna výška na Slovensku je 1 100 eur, zatiaľ čo v Česku to je 1 887 eur," upozornil Ján Laš.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 20.11.2020

BRATISLAVA 20. novembra (SITA/extraplus.sk) - Iniciatíva Zachráňme gastro! vyzýva poradné konzílium premiéra Igora Matoviča, aby znova radikálne nezasahovalo do existujúceho, už aj tak veľmi okliešteného gastropodnikania. Ako informoval Ján Laš z iniciatívy, majitelia reštaurácii po zavretí interiérov prevádzok investovali nemalé peniaze na zabezpečenie terás pred šírením koronavírusu, chladom a vetrom. Preto ich prípadné zavretie výrazne poškodí celé gastropodnikanie na Slovensku. Zároveň upozornil, že aj finančná pomoc zo strany rezortu dopravy a výstavby v rámci podpory domáceho cestovného ruchu, ktorý zasiahla koronakríza, bude k dispozícii najskôr až budúci rok.

"Terasy, na rozdiel od uzatvoreného interiéru, prepúšťajú viac vzduchu, majú vyššie stropy, ľahšie sa v nich udržujú rozostupy medzi zákazníkmi a hlavne tam nie je žiadna vzduchotechnika, ktorou by sa mohol prípadný vírus šíriť. Nevidíme preto dôvod na uzatvorenie terás, ktoré majú ochranu voči vetru a dažďu a na ktorých sú ochotní jesť zákazníci aj v zime, len aby podporili svoje obľúbené prevádzky, či lokálnych dodávateľov," zdôraznil Ján Laš.

Slovenskí gastropodnikatelia upozorňujú, že práve oni museli zatvárať svoje prevádzky ako prví a tento stav trvá už štyri mesiace. Pritom príspevky na mzdy boli pridelené zamestnancom a príspevky za nájmy boli pridelené prenajímateľom. Gastropodnikatelia sa tak stále nedočkali adekvátnej pomoci od štátu ako napríklad naši susedia Česi a Rakúšania. Kým na Slovensku sa gastro podniku prepláca 80 percent z celkovej ceny práce, tak v Česku aj v Rakúsku to je 100 percent z celkovej ceny práce. "Maximálna výška na Slovensku je 1 100 eur, zatiaľ čo v Česku to je 1 887 eur," upozornil Ján Laš.

Podľa gastropodnikateľov pomoc zo strany štátu je veľmi slabá. Poukazujú aj na rozdielnu náhradu nájomného na Slovensku a v okolitých krajinách. U nás je náhrada do výšky 50 percent a je podmienená aj znížením nájomného zo strany prenajímateľa o rovnakú výšku. Navyše tento príspevok ide prenajímateľovi. V Česku je náhrada do 50 percent, no bez podmienky zníženia prenajímateľom. Rozdiel podľa Jána Laša je aj vo výške DPH – kým na Slovensku je to 20 percent, tak v Česku len 10 percent.

Slovenské mestá urobili a robia podľa Únie miest Slovenska (ÚMS) pre gastro prevádzky maximum, aby im pomohli na svojom území. Väčšina miest však prijala úľavy už na hranici svojich možností a kompetencií, ktoré majú. Tie zásadné úľavy a pomoc má podľa ÚMS naďalej poskytovať štát. Konštatoval to v piatok prezident ÚMS Richard Rybníček.

Únia miest Slovenska plne rozumie mimoriadne náročnej situácii, ktorej gastro prevádzky v súčasnosti čelia. Uvedomuje si, že podnikatelia v oblasti gastronómie sú neoddeliteľnou súčasťou miest a ich fungovania. Mestá sú preto, od začiatku pandémie, voči prevádzkam, v ich území, podľa Rybníčka maximálne ústretové a pomáhajú im v rámci svojich kompetencií. "Mnohé členské mestá ÚMS už dlhodobo poskytujú prevádzkam úľavy za využívanie terás, alebo im ich poskytujú zadarmo, aby ich mohli naďalej využívať," pokračoval Rybníček.

Čo sa týka požiadavky na zníženie dane z nehnuteľnosti, väčšinou sú prevádzkovatelia v nájme a zníženie dane skôr pomôže podľa ÚMS vlastníkovi nehnuteľnosti, ale nie vždy to znamená, že túto úsporu prenesie v končenom dôsledku aj na prevádzkovateľov terás a gastro prevádzok. "Navyše, je potrebné brať do úvahy aj fakt, že mestá ešte doteraz nedostali preplatené náklady za prvú, ani za druhú vlnu pandémie. O to viac si mestá nemôžu teraz dovoliť prísť o príjmy z daní, prostredníctvom ktorých zabezpečujú základný chod a fungovanie svojho územia," doplnil Rybníček.

ÚMS sa zhoduje, že jednoznačne podporí prevádzky v tom, aby apelovali na štát o pomoc a bude stáť na ich strane. "Som presvedčený, že tieto požiadavky by mali adresovať štátu. Štát by mal by ten, kto im podá ďalšiu pomocnú ruku a mal by hľadať cestu, ako krvácajúcim prevádzkam efektívne a férovo pomôcť,“ uzavrel prezident ÚMS.

 

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.