MATOVIČ NARIADIL PRETESTOVANIE VŠETKÝCH SLOVÁKOV

AKTUALIZOVANÉ: Podľa dostupných informácií vyčlení vláda na plošné testovanie Slovákov na koronavírus  43 miliónov eur, nakúpi 13 miliónov testov, testovanie vykoná počas dvoch víkendov, testu sa bude musieť podrobiť každý občan SR.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 17.10.2020

„Posledné tri týždne sme chystali najväčšiu logistickú operáciu, aká kedy bola na Slovensku spravená. Je to celoplošné pretestovanie obyvateľov Slovenska, a to nielen raz. Situácia je vážna a bolo vo verejnom záujme, aby sme tie tri týždne mlčali," ozrejmil premiér. Doplnil, že predseda Správy štátnych hmotných rezerv SR v tejto súvislosti spustil verejné obstarávanie na testy na koronavírus.

Štátne orgány začínajú vo veľkom nakupovať antigénové testy na ktoré vyčlenili desiatky miliónov eur. Úrady o detailoch zatiaľ nehovoria. Ako prvé si plošné testovanie vyskúšalo čínske mesto Wu-chan, kde mala nákaza vznknúť. Miestnym zdravotníkom sa podarilo od 14. mája do 1. júna tohto roka otestovať približne desať z celkovo jedenásť miliónov obyvateľov. Vo štvrtok oznámila plošné testovanie aj Česká republika. Náklady na testovanie odhadlo tamojšie ministerstvo zdravotníctva na 3,5 miliardy českých korún (približne 128 miliónov eur).  Štát chce nakúpiť 13 miliónov antigénových rýchlotestov. Väčšia časť zásielky by mala doraziť na Slovensko už budúci týždeň. 

Pretestovanie Slovákov by malo prebiehať takým istým systémom ako pri voľbách. V približne 5997 volebných okrskoch sa vytvoria odberné miesta. V každom bude asi sedem ľudí, a to policajti, príslušník ozbrojených síl, miestnej štátnej správy a zdravotníci, vysvetlil premiér. Ľudia by mali na odberné miesto prísť s občianskym preukazom. Ľudia by mali byť otestovaní podľa Matoviča počas dvoch víkendov. Matovič tvrdí, že testovať by sa malo v časových rozvrhoch podľa abecedného poradia obyvateľov. Malo by sa tak predísť zhromažďovaniu sa ľudí na jednom mieste. "Testovanie bude bezplatné," dodal. Zatiaľ nevedel povedať, či bude povinné alebo dobrovoľné.
Testovať sa bude pomocou antigénových testov, ktoré štátne hmotné rezervy objednali v objeme 13 miliónov kusov. Antigénové testy zachytia infekčných ľudí, podotkol predseda vlády.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.