MATOVIČ NARIAĎUJE DEŤOM NOSIŤ RÚŠKA POČAS VYUČOVANIA

AKTUALIZOVANÉ: Dočasné nosenie rúšok v triede by malo byť podľa premiéra preventívnym opatrením pre prípad, ak rodičia nebudú zodpovední a zataja, že boli v rizikovej krajine a ohrozia ostatné deti v škole.

Foto TASR
Dátum 13.08.2020

BRATISLAVA 13. augusta (SITA/extraplus.sk) - Žiaci by mali prvé dva týždne v škole mať rúško na tvári aj v triede. Ako uviedol vo svojom statuse na sociálnej sieti premiér SR Igor Matovič (OĽaNO), navrhol to na práve konajúcom sa konzíliu. Podľa neho bude začiatok septembra najťažšou „zaťažkávacou skúškou“ v boji s ochorením COVID-19, keďže sa do škôl vrátia aj deti z dovoleniek v zahraničí. Zaviesť by to chcel ako opatrenie proti nezodpovedným rodičom, ktorí by zatajili skutočnosť, že boli v rizikovej krajine.

Viceprezidentka Slovenskej komory učiteľov Soňa Puterková na otázku agentúry SITA, či je opatrenie vhodné, odpovedala, že ak o nevyhnutnosti a rozsahu tohto a ďalších opatrení rozhodnú odborníci, bude nutné urobiť všetko pre to, aby sa dodržiavali.

Pandemická komisia v stredu 12. augusta navrhla vláde, aby deti pri nástupe odovzdali čestné prehlásenie o bezinfekčnosti dieťaťa a o tom, že v posledných dvoch týždňoch nebolo v zahraničí. Týkalo sa to pritom všetkých krajín, a to aj tých, ktoré Slovensko označilo ako „zelené“, teda bezpečné. Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) však podal protinávrh. Po niekoľkohodinovom rokovaní nakoniec povedal, že čestným prehlásením, ktoré žiak odovzdá na začiatku školského roka, rodič vyhlási, že jeho dieťa nemá príznaky ochorenia COVID-19 a že nenavštívilo „červenú“ krajinu. Matovič však na tlačovej konferencii po vláde povedal, že Gröhling „predbieha“ a konečné znenie vyhlásenia bude mať na starosti minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.