MATOVIČ NAVRHUJE SLEDOVANIE ĽUDÍ, KTORÍ CESTUJÚ MIMO EÚ

AKTUALIZOVANÉ: Matovič vyhlásil, že ak sa bude situácia zhoršovať bude SR jediná, ktorá uzavrie svoje hranice a bude opätovne zavádzať štátnu karanténu. Na tlačovej besede zároveň zaznelo, že rúšok sa, tak ľahko nezbavíme a možno ich budeme musieť nosiť doživotne.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 19.06.2020

Predseda vlády SR Igor Matovič dnes na tlačovej besede informoval, že situácia v súvislosti s pandémiou koronavírusu je stabilizovaná a preto dochádza k ďalšiemu uvoľňovaniu opatrení. Slováci budú môcť slobodne cestovať od soboty 20. júna od 6.00 h už aj do Poľska. Treba zvážiť cestovanie do Sliezkeho regiónu. Povedal to v piatok predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) po štvrtkovom (18. 6.) stretnutí s konzíliom epidemiológov. Ako povedal predseda vlády situácia vo svete sa zhoršuje a preto nebude jednoduché cestovať mimo EÚ. Dnes na samite EÚ Igor Matovič navrhne, aby ľudia, ktorí budú cestovať mimo EÚ boli sledovaní. Matovič vyhlásil, že ak sa bude situácia zhoršovať bude Slovenská republika jediná, ktorá uzavrie svoje hranice a bude opätovne kontrolovať ľudí a zavádzať štátnu karanténu. Na tlačovej besede zároveň zaznelo, že rúšok sa, tak ľahko nezbavíme a možno ich budeme musieť nosiť doživotne.

Zároveň sa od 1. júla umožní na hromadných podujatiach, kde je možné šachovnicové sedenie, účasť aj nad 1 000 osôb s tým, že celková kapacita nebude naplnená na viac ako 50 percent, ide najmä o športové podujatia. Richard Sulík vyhral boj s premiérom Matovičom, pretože sa ruší zákaz nedeľného predaja a povinného sanitárneho dňa v nedeľu. Predajne však musia naďalej dbať na dezinfekciu priestorov. „Hovoríme, že otváraním obchodov v nedeľu sa vraciame do normálu s nedeľou, no verím, že sa do normálu ešte len dostaneme, keď doprajeme matkám voľnú nedeľu, aby mohli byť so svojimi rodinami“ uviedol premiér. Srdiečko mu vraj bije po voľnej nedeli, no ekonomika mu ukazuje, že musia dodržiavať dohodu v koalícii, chcú poraziť mafiu a preto nemôže premiér dať zámienku Richardovi Sulíkovi, aby odišiel z koalície, lebo zavrieme obchody v nedeľu. Určite vraj s Richardom Sulíkom v tejto oblasti nájde kompromis, aby na Slovensku boli voľné nedele, aby obchody s tovarmi boli zatvorené, ale aby služby - reštaurácie a podniky cestovného ruchu boli naďalej otvorené.

(TASR) - Od 1. júla bude možné organizovať hromadné podujatia aj nad 1000 ľudí, ale len v prípade, že bude zabezpečené šachovnicové sedenie. Podľa premiéra to platí najmä pre športové podujatia. Organizátori budú musieť zabezpečiť kontrolovaný vstup a výstup ľudí. Mikas poznamenal, že od júla bude možné organizovať aj maratóny.

Od soboty sa ruší povinnosť merania telesnej teploty ľudí pri vchádzaní do objektov štátnych orgánov a orgánov územnej samosprávy, ako aj na kúpaliská a do welness centier. Zapnuté budú môcť byť aj sušiče rúk. Cestujúci v taxíkoch budú môcť sedieť už aj na prednom sedadle, nielen na zadnom, ako tomu bolo doteraz. Mikas uviedol, že v súčasnosti sa v kostoloch alternatívne používa podávanie prijímania do rúk, ktoré sa neskôr nahradí podávaním do úst. Zamestnanci, ktorí sa starajú o telo človeka, už nebudú musieť mať ochranné okuliare alebo štít.  

Povinnosť nosiť rúška v interiéroch či vo verejnej doprave naďalej ostáva v platnosti. "Rúška sa tak ľahko nezbavíme, je to možno na niekoľko rokov, možno doživotne," uviedla hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre epidemiológiu Henrieta Hudečková. Hlavný hygienik poznamenal, že opatrenia sa postupne uvoľňujú, po novom rúška nemusia nosiť v školách žiaci stredných škôl, ktorí sa môžu od pondelka 22. júna vrátiť do škôl.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas poznamenal, že voľne cestovať sa od soboty bude dať aj do Čiernej Hory, Monaka a na Faerské ostrovy. "Zoznam bezpečných krajín sa bude meniť. Niektoré bezpečné pribudnú, iné – nebezpečné zas vypadnú," ozrejmil Mikas s tým, že zoznam nie je stabilný a bude sa meniť podľa aktuálnej epidemiologickej situácie. "Občania členských štátov EÚ môžu prechádzať územím Slovenska aj bez súhlasu ministerstva vnútra, sú to tranzity. Pričom sú povinní prejsť Slovenskom bez zastavenia," povedal Mikas.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.