MATOVIČ PODÁ POMOCNÚ RUKU KRAJINÁM, KTORÉ VEĽMI TRPIA KVÔLI NELEGÁLNEJ MIGRÁCII

Igor Matovič: Slovensko oznámi európskym partnerom, že s povinnými kvótami na prijatie migrantov nesúhlasí, zároveň však ponúkne pomocnú ruku krajinám, ktoré kvôli nelegálnej migrácii „veľmi trpia".

Foto EXtra PLUS
Dátum 24.09.2020

BRATISLAVA 24. septembra (SITA/extraplus.sk) - Slovensko oznámi európskym partnerom, že s povinnými kvótami na prijatie migrantov nesúhlasí. Zároveň solidárne ponúkne pomocnú ruku krajinám, ktoré kvôli nelegálnej migrácii „veľmi trpia". Uviedol to predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) vo svojom profile na sociálnej sieti. Európska komisia (EK) v stredu 23. septembra predstavila nové pravidlá v oblasti migrácie a azylu v Európskej únii (EÚ), ktoré počítajú so zdieľanou zodpovednosťou členských krajín v týchto otázkach.

Predsedníčka EK Ursula von der Leyen sa vyjadrila, že Nový pakt o migrácii a azyle ponúka Európe „nový štart". Navrhuje systém, pri ktorom by členské štáty EÚ pomohli zmierniť záťaž krajín, kam prichádza najviac migrantov po mori, ako sú Grécko, Taliansko, Malta a Španielsko, a to spôsobom, že niektorých prijmú aj oni alebo poskytnú ďalší materiál a logistickú podporu. Tie štáty, ktoré nebudú ochotné prijať migrantov, by mali na starosti deportácie osôb so zamietnutými žiadosťami o azyl. To by podľa agentúry AP mohlo vyhovovať Rakúsku, Česku, Maďarsku, Poľsku a Slovensku, ktoré dosiaľ odmietali prijať migrantov a utečencov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.