MATOVIČ POŽADUJE STIAHNUTIE TAKZVANÉHO LEX ATENTÁT

Hnutie Slovensko požaduje stiahnutie takzvaného lex atentát. Návrh zákona podľa nich hrubo zasahuje do práva ľudí na zhromažďovanie, poukázali aj na to, že neprešiel riadnym pripomienkovým konaním. Vo svojej výzve tiež kritizujú, že návrh umožňuje zákaz protestu z dôvodov, ktoré sú ľahko zneužiteľné.

Foto SITA/MARTIN HAVRAN
Dátum 12.06.2024

Hnutie Slovensko požaduje stiahnutie takzvaného lex atentát. Návrh zákona podľa nich hrubo zasahuje do práva ľudí na zhromažďovanie, poukázali aj na to, že neprešiel riadnym pripomienkovým konaním. Vo svojej výzve tiež kritizujú, že návrh umožňuje zákaz protestu z dôvodov, ktoré sú ľahko zneužiteľné. „Napríklad stačí, ak provokatéri zvolajú kontraprotest a už to bude dôvod na zrušenie protestu. Zároveň Ministerstvo vnútra hrozí pokutami obciam, ak takéto protesty schvália," uvádzajú matovičovci.

Poukázali tiež, že návrh zákona by predsedovi vlády Robertovi Ficovi (Smer-SD) mal zaistiť celoživotné výhody v podobe ochranky, platu i auta. Hnutie zdôraznilo, že nik okrem štvornásobného premiéra Fica podmienky, ktoré upravuje predmetný návrh, nespĺňa, a ani dlho spĺňať nebude. „Vláda síce hovorí, že takéto výhody by mali mať aj predsedovia opozičných strán, ale bolo by to skôr šikanovanie a prenasledovanie opozičných oponentov než výhoda," tvrdí politický subjekt.

Náklady na doživotný príjem, auto s vodičom i ochranku pre premiéra vyčíslilo hnutie Slovensko na sumu viac ako 26-tisíc eur za mesiac. „Ak dostane Fico doživotný plat a doživotné vyvážanie sa po Slovensku, ako to zabezpečí jeho väčšiu bezpečnosť? Vláda zneužíva atentát a dáva Ficovi ďalšie papalášske výhody, ktoré nás všetkých budú stáť približne 30-tisíc eur mesačne,“ tvrdí predseda hnutia Slovensko Igor Matovič.

Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová tiež poukázala, že tento návrh prichádza v čase, keď sú vysoké ceny potravín a ministerstvo zdravotníctva zrušilo napríklad zubné benefity pre ľudí. „Žiadame vládnu koalíciu, aby tento zákon, ktorý je protiústavný a porušuje právo ľudí zhromažďovať sa, bezodkladne stiahla,“ vyzvala.

Okrem bývalých prezidentov budú mať právo na doživotnú rentu aj bývalí predsedovia vlád a predsedovia parlamentu. Vyplýva to z Návrhu zákona o niektorých opatreniach na zlepšenie bezpečnostnej situácie v SR („lex atentát"), ktorý schválila vláda. Podmienkou však je, aby vykonávali svoju funkciu aspoň dve úplné, neskrátené volebné obdobia. Zákon tiež zavádza tri nové dôvody na zákaz zhromaždenia.

„Prvý z nich je založený na tom, že výkonom zhromažďovacieho práva sa vyjadrujú názory na riešenie verejných a iných spoločných, spoločenských záležitostí, a preto je priestorom na jeho výkon primárne priestor mimo súkromia, resp. obydlia iných osôb, hoc aj osôb, ktorých sa účel zhromaždenia môže týkať," uvádza sa v schválenom materiáli.

Druhým dôvodom je podľa predkladateľov predchádzanie stretu viacerých konkurenčných zhromaždení. Tretím dôvodom na obmedzenie zhromažďovacieho práva je ochrana základných práv a slobôd iných, konkrétne práva na súkromie a práva na pokojné užívanie obydlia.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.