MATOVIČ: ROČNE DÁVAME TISÍCE VÝNIMIEK NA NEREGISTROVANÉ LIEKY. PREČO JE TO PRI SPUTNIKU PROBLÉM?

Premiér Igor Matovič sa na Facebooku veľmi správne zamyslel nad tým, prečo našim politikom neprekážajú neregistrované lieky, ale ruská vakcína zrazu áno.

Foto sita
Dátum 21.02.2021

Premiér Igor Matovič venoval jeden zo svojich dnešných statusov na sociálnej sieti Facebook ruskej vakcíne Sputnik V. Informoval, že ministerstvo zdravotníctva dá ročne tisíce povolení na používanie neregistrovaných liekov, ktoré zachránia zdravie a život mnohých ľudí a nikoho to doteraz ani len nenapadlo spochybňovať. Rovnako by podľa neho dnes mohlo ministerstvo dať povolenie na používanie vakcíny Sputnik V. „Napriek tomu MZ chcelo, aby o jej dovoze rozhodla celá vláda. Z dvoch dôvodov: 1) aby sme nemali zbytočnú kampaň proti očkovaniu (Sputnikom) a 2) aby sme finálne použitie vakcíny podmienili odobrením ŠUKL alebo registráciou EMA. Nevydalo. Strana Za ľudí tento postup zablokovala vetom.

Dnes obdobný postoj zaujala SaS ústami svojho predsedu, keď povedal, že vakcínu Sputnik V má minister zdravotníctva objednať a umožniť jej používanie až potom, ako bude registrovaná EMA, alebo použitie odobrí ŠUKL,“ napísal. Ну, проблема - výrobca Sputnika V, s nami podľa premiéra tieto hry hrať určite nebude. „Prečo by nám mali držať niekde na sklade 2 milióny vakcín, ktoré môžu medzitým zachrániť tisícky životov? Dodajú ich tam, kde majú zdravý rozum a neuprednostnia v čase pandémie politikárčenie pred záchranou zdravia a životov. Čiže si to povedzme na rovinu - ak ktokoľvek chce, aby sme počkali so zmluvou až po registrácii EMA, kedy budú všetky kapacity výrobcu do konca roka už beznádejne vypredané ... vlastne nechce na Slovensku žiadny Sputnik V ... a chce, aby sme sa naďalej spoliehali len na mimoriadne meškajúce dodávky vakcín kontrahovaných cez spoločné EÚ obstarávanie. Chce, aby sme sa trápili s lockdownom a zbytočnými úmrtiami týždne a mesiace navyše. Čo to má spoločné s verejným záujmom? Prečo nám doteraz nevadilo povolenie použitia neregistrovaných liekov, ale zrazu pri ruskej vakcíne nám to vadí? Prečo nepovieme ľuďom pravdu, že prípady vakcín Johnson&Johnson, CureVac a NovaVax sú úplne iné prípady, keďže podliehajú spoločnému EÚ obstarávaniu? To nám vážne nezáleží na tom, aby sa 300-tisíc ľudí, ktorí sa chcú zaočkovať len Sputnikom, mohlo zaočkovať? Prečo neumožníme ľuďom slobodne sa rozhodnúť, či vakcíne, ktorú považujú za bezpečnú v Maďarsku, San Marine, Dubaji, Bahrajne atď ... môžu dôverovať? Je mi z toho smutno,“ zakončil Matovič.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.