MATOVIČ: SUSEDNÉ ŠTÁTY SA NÁM MUSIA VYROVNAŤ

Predstavitelia Slovákov v zahraničí, predovšetkým v ČR, sa obrátili na štátne orgány SR a ČR s požiadavkou na premyslené a opatrné, ale výrazné postupné uvoľňovanie režimu na vzájomných hraniciach.

Foto TASR
Dátum 06.05.2020

BRATISLAVA 6. mája (TASR/extraplus.sk) - Slovensko môže otvárať hranice vtedy, keď bude v okolitých krajinách stav pandémie nového koronavírusu taký priaznivý ako u nás. Uviedol to premiér Igor Matovič (OĽaNO) v reakcii na požiadavku predstaviteľov Slovákov v zahraničí na postupné uvoľňovanie režimu na hraniciach. Reakciu premiéra TASR poskytol tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

"Čím skôr sa budú mať ostatné krajiny možno tak dobre ako my, tak o to skôr môžeme otvárať hranice," reagoval premiér a dodal, že chorobnosť v okolitých krajinách je dnes asi desaťkrát vyššia ako na Slovensku. Matovič tiež skonštatoval, že prioritou je ochrana ľudí na Slovensku, hoci ho mrzí, že občania vracajúci sa na Slovensko musia stráviť niekoľko dní v povinnej štátnej karanténe. Predstavitelia Slovákov v zahraničí, predovšetkým v Českej republike, sa obrátili na štátne orgány SR a ČR s požiadavkou na premyslené a opatrné, ale výrazné postupné uvoľňovanie režimu na vzájomných hraniciach. Upozorňujú, že situácia v oboch krajinách v súvislosti s výskytom nového koronavírusu je porovnateľná. Obyvatelia oboch krajín tak pre seba navzájom nepredstavujú hrozbu. O spoločnom vyhlásení k režimu na česko-slovenskej hranici TASR informoval predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí a riaditeľ Slovenského domu v Prahe Vladimír Skalský. Autori vyhlásenia upozorňujú na mimoriadnu previazanosť oboch štátov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.