MATOVIČOV PORADCA JARČUŠKA V AUGUSTE 2020 VYHLASOVAL, ŽE SLOVENSKO O RUSKÉ VAKCÍNY NEMÁ ZÁUJEM

Lenka Mayerová: Doteraz Jarčuška upieral svoj zrak len na Západné vakcíny a dnes by podľa neho bolo vhodné, aby sme už vopred mali zazmluvnenú ruskú vakcínu Sputnik V. Zrazu bude tejto nepríčetnej vláde dobré Rusko a Putin, proti ktorému Čaputová spolu Korčokom bojujú a navrhujú sankcie?

Foto TASR
Dátum 17.02.2021

„Slovensko zatiaľ nemá záujem o vakcíny na nový druh koronavírusu z Ruska“, povedal 12. augusta 2020 Matovičov poradca a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov a pracovník Kliniky infektológie a cestovnej medicíny v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach Pavol Jarčuška. Ruská vakcína zatiaľ nespĺňa niekoľko kritérií. Vakcína s názvom Sputnik V bola registrovaná 11. augusta. "Vakcína až takým prekvapením nebola. Je to štandardná adenovírusová vakcína, do značnej miery podobná tej vakcíne, ktorú vyvíja konzorcium okolo Oxfordskej univerzity a firmy AstraZeneca. Je to ale menej štandardný postup. K tomu, aby sme my žiadali vakcínu, alebo sa o ňu uchádzali, musí mať buď podmienečnú autorizáciu, alebo registráciu v Európskej liekovej agentúre alebo plnú registráciu. Alebo musí byť ukončená tretia fáza klinického skúšania a musí byť dovezená na mimoriadny dovoz," konštatoval Jarčuška s tým, že táto ruská vakcína nespĺňa ani jedno z týchto troch kritérií. Z Jarčuškových slov každý pochopí, že bude radšej veriť vakcíne, ktorú vyvíja konzorcium okolo Oxfordskej univerzity a firmy AstraZeneca.

Lenka Mayerová, šéfredaktorka Extra plus

 

Situácia je kritická a Slovensko sa stalo najhoršou krajinou na svete v boji s pandémiou, SR obsadila prvé miesto na svete v počte úmrti na COVID-19 za obdobie sedem dní, nemocnice a krematóriá nestíhajú  a Matovič namiesto riešeniaa situácie stále opakuje, že plošné testovanie má zmysel a funguje. Doteraz Matovičova vláda i jeho poradca Pavol Jarčuška upierali svoje zraky len na Západné vakcíny a dnes by podľa Jaručušku  bolo vhodné, aby sme už vopred mali zazmluvnenú ruskú vakcínu Sputnik V. Otázka znie, čo robili doteraz? Zrazu bude tejto nepríčetnej vláde dobrá Ruská federácia a prezident Vladimir V. Putin, proti ktorému prezidentka SR Zuzana Čaputová spolu s ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom neustále bojujú a navrhujú sankcie?

ČÍTAJTE TIEŽ: MATOVIČOV PORADCA JARČUŠKA: SLOVENSKO O RUSKÉ VAKCÍNY NEMÁ ZÁUJEM

Podľa Jarčušku môže ísť o rovnako dobrú vakcínu, aké sú od západoeurópskych výrobcov. V podstate má ukončenú len druhú fázu klinického skúšania. Do 1. januára 2021 má slúžiť len pre strategické úlohy Ruska. Očkovaní majú byť lekári, vojaci, policajti a vybrané skupiny geriatrických pacientov. "V podstate to nahradí tretiu fázu klinického skúšania, ktorá sa štandardne robí pre potreby Európskej liekovej agentúry alebo Americkej liekovej agentúry," doplnil 12. augusta 2020 Jarčuška.  "Všetci zásadní výrobcovia nám predstavili údaje o vakcínach, ktoré hovoria o tom, ako sa realizujú klinické štúdie, ako sa bude vakcína vyrábať, distribuovať," uviedol Jarčuška s tým, že Slovensko zatiaľ pozorne počúva, podobne ako ostatné krajiny Európskej únie, aby sa vedelo v pravý čas správne rozhodnúť.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) reagovala zdržanlivo oznámenie Ruska o zaregistrovaní prvej vakcíny proti novému druhu koronavírusu na svete. WHO uviedla, že zatiaľ len rokuje s ruskými orgánmi o možnom predbežnom schválení novej očkovacej látky, ktorej klinické testovanie nie je ešte ukončené.

Ruskí predstavitelia pochybnosti ohľadne novej ruskej vakcíny odmietli a označili ich za koordinované a dôkladne pripravené mediálne útoky zamerané na diskreditáciu Ruskej federácie. Vývoj a testovanie nových vakcín trvá zvyčajne niekoľko rokov. Krajiny po celom svete sa však pokúšajú o vyvinutie očkovacích látok voči novému druhu koronavírusu v zrýchlenom režime. Spojené štáty a EÚ tvrdia, že ich vlastné vakcíny by mohli byť k dispozícii do konca tohto roka. 

Minister Krajčí povedal, že vakcín je málo a avizované dodávky sa žiaľ nerealizujú v dostatočnom rozsahu. Preto pandemická komisia rokovala o tom, či by Slovensko nemalo schváliť ruskú vakcínu Sputnik. Ak by vakcína Sputnik V bola registrovaná v Európe, bolo by vhodné, aby sme ju už vopred mali zazmluvnenú, povedal infektológ Pavol Jarčuška. Britská mutácia je na Slovensku vo veľkom zastúpená, z 2000 vzoriek bolo 74 % pozitívnych práve na túto mutáciu, povedal Mikas. Ďalšie vzorky bude Úrad verejného zdravotníctva pretestovávať tento týždeň.

 

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.