MATOVIČOVA VLÁDA CHCE PODPORIŤ BIELORUSKÚ OBČIANSKU SPOLOČNOSŤ SUMOU 250-TISÍC EUR

Ako jednu z foriem pomoci bieloruským občanom navrhuje rezort školstva poskytnúť dodatočné štipendiá pre bieloruských študentov prostredníctvom vládnych štipendií SR. Poskytnutých bude 20 štipendií, ktoré pokryjú celú dobu štúdia na verejných vysokých školách na Slovensku.

Foto TASR
Dátum 02.09.2020

BRATISLAVA 2. septembra (SITA/extraplus.sk) - Na 35. schôdze vlády Slovenskej republiky budú dnes ministri schvaľovať zmenu a sprísnenie trestného činu týrania zvierat, vyčlenenie 250-tisíc eur na podporu bieloruskej občianskej spoločnosti alebo vymenovanie predsedu a členov správnej rady Fondu na podporu športu. Vyplýva to z programu vlády zverejneného na internetovej stránke úradu vlády. Týranie a zanedbávanie starostlivosti o zviera by sa podľa návrhu skupiny poslancov parlamentu malo presunúť medzi trestné činy proti životnému prostrediu. Po novom by tak mali tieto trestné činy vyšetrovať vyšetrovatelia Policajného zboru, ktorí budú špecialistami na túto problematiku.

Ďalej sa v predkladanom návrhu sprísňujú postihy za týranie zvieraťa či dopĺňajú ako základnú skutkovú podstatu trestného činu aj o neposkytnutie potrebnej pomoci zvieraťu. Ďalšou zmenou by malo byť aj zavedenie novej skutkovej podstaty trestného činu organizovania zápasov zvierat.

Na rokovaní vlády budú ministri schvaľovať aj 250-tisíc eurovú pomoc na podporu bieloruskej občianskej spoločnosti a občanov, ktorí sa stali obeťami represálií v súvislosti s protestami proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Zároveň ako jednu z foriem pomoci bieloruským občanom navrhuje rezort školstva poskytnúť dodatočné štipendiá pre bieloruských študentov prostredníctvom vládnych štipendií SR. Poskytnutých bude 20 štipendií, ktoré pokryjú celú dobu štúdia na verejných vysokých školách na Slovensku.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) dnes navrhne na vymenovanie do funkcie predsedu správnej rady Fondu na podporu športu Ladislava Križana. Členmi by sa podľa návrhu mali stať Dušan Šaradín, Gábor Asványi a Ľudovít Jurinyi. Doterajší predseda správnej rady Fondu na podporu športu Dušan Guľáš sa vzdal funkcie 16. júna.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.