MATOVIČOVA VLÁDA POUŽIJE ARMÁDU NA TESTOVANIE SLOVÁKOV

AKTUALIZOVANÉ: Matovičova vláda v utajení nakúpila 13 miliónov testov za 52 miliónov eur, namiesto toho, aby sa postarala o občanov, ktorým svojimi opatreniami zničila životy, a na občanov vlastného štátu, nasadí armádu, aby testovala všetkých bez rozdielu, či im niečo je alebo nie!

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 18.10.2020

Vláda poverila Ozbrojené sily (OS) SR prípravou a vykonaním celoštátneho testovania obyvateľov v súvislosti s novým koronavírusom. Vyčlenených má byť do 8000 príslušníkov OS SR. V nedeľu o tom rozhodol vládny kabinet na mimoriadnom rokovaní. 

Testovať sa budú všetci obyvatelia Slovenska starší ako desať rokov. Hlavná časť testovania sa uskutoční v dňoch 30. októbra do 1. novembra a v dňoch 6. až 8. novembra. V dňoch od 23. do 25. októbra sa uskutoční pilotné testovanie so zameraním na okresy, v ktorých sa v súčasnosti najviac šíri ochorenie COVID-19. Odberové miesta budú podľa schváleného materiálu umiestnené a zariadené tak, aby bolo možné zabezpečiť dodržanie všetkých opatrení na obmedzenie šírenia nového koronavírusu. Odberové miesta budú zriadené tak, aby ich dostupnosť pre obyvateľstvo bola čo najlepšia, podobne ako v prípade zriaďovania volebných miestností.

Ako uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď, že ide o najväčšiu logistickú akciu v moderných dejinách Slovenskej republiky. V priebehu dvoch týždňov vláda pretestuje celé obyvateľstvo, budú okrem armády zapojené policajné zložky, hasičov, zdravotníkov, mestá a obce. Pilotné testovanie už budúci týžden urobia v štyroch okresoch na Slovensku. 

Minister Naď odkazuje občanom SR, aby mali ochotu spolupracovať a byť zodpovední. Zároveň žiada, aby politici nehrali na politické body, ale aby prejavili jednotu a spolu vyzvali národ, aby sa nechal otestovať. Minister vopred ďakuje všetkým členom armády, ktorí sa budú podieľať na testovaní Slovákov. Matovič dôveruje armáde, že celú logistickú akciu zvládne, zároveň tvrdí, že to je cesta z pekla. Ak sa vraj ľudia neprídu otestovať hrozí nám taliansky, americký alebo izraelský scenár!

Podľa predsedu NR SR Borisa Kollára testovanie obyvateľstva vyvolá veľký hnev a nestretne sa to s popularitou, cekom to chápe, aj on má strach, ale neželá si o uzavretie ekonomiky a úplné zatvorenie Slovenska, preto žiada občanov, aby išli na testovanie, aby sme predišli k najhoršiemu scenáru.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) dodal, že na zvládnutie tejto akcie by Slovensko malo mať dostatok personálu. „Na Slovensku je 19-tisíc lekárov a 34-tisíc zdravotných sestier a 3200 študentov, ktorých vieme použiť,“ povedal.

Podľa Matoviča sú antigénové testy, ktoré nakúpili na testovanie, spoľahlivé a odmieta kritiku na ne. Zastáva názor, že testy pomôžu identifikovať tých, ktorí môžu ochorenie šíriť ďalej. Dodal, že to, čo nezachytí prvé testovanie, zachytí druhé celoplošné testovanie. Aj šéf štátnych hmotných rezerv Ján Rudolf (SaS) si stojí za tým, že zazmluvnené testy sú spoľahlivé a že spĺňajú zadané podmienky a špecifikáciu. Minister zdravotníctva doplnil, že ak antigénový test nezachytí, že osoba má nízku virologickú nálož, pomôže v tomto prípade rúško, ktoré ochráni ostatných.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.