MATOVIČOVA VLÁDA PRIPRAVILA DÔCHODCOV O 280 MILIÓNOV EUR

Ladislav Kamenický: Krajniakov argument, že 13. dôchodky neboli v rozpočte, neobstojí, nakoľko v roku 2020 si Matovičova vláda zmenila platný rozpočet na rok 2020, navýšila si výdavky rozpočtu o 7,8 miliardy eur. 

Foto ARCHÍV EP
Dátum 01.12.2020

Názory na to, ako sa majú použiť prostriedky z daní, odvodov a poplatkov, ktoré platia občania a firmy a z ktorých sa financuje štát, sú u rôznych ekonómov a aj politikov rozdielne. Je to otázka svetonázoru a nastavenia preferencií. Niektorí ekonómovia preferujú silný podnikateľský stav, nízke dane, a tým aj malý štát, preferujú flexibilný Zákonník práce, a tým aj nižšiu ochranu zamestnancov, nižší sociálny štandard v štáte a neprekáža im ani vysoká príjmová nerovnosť medzi občanmi. Zväčša sú zástancami filozofie, že trh si so všetkým poradí.

Osobne som skôr zástancom väčšieho štátu, keď štát má zdroje na to, aby v krízach vedel efektívnejšie pomáhať ľudom. Som zástancom väčšej miery prerozdeľovania bohatstva medzi ľuďmi, menšej príjmovej nerovnosti a som za zachovanie sociálneho zmieru, a to aj na medzigeneračnej úrovni. Vyplýva to z Keynesiánskej ekonomickej školy. Sú oblasti, v ktorých sú moje priority nastavené jasne, a to sa týka aj 13. dôchodkov pre seniorov na Slovensku.

Zmena priorít

Či mala Matovičova vláda peniaze na plné 13. dôchodky, je otázka, ktorá je úplne legitímna a mala by byť jasne zodpovedaná. Moja odpoveď je jednoznačná: Matovičova vláda peniaze na 13. dôchodky mala a podložím to jasnými argumentmi. Pokúsim sa to jednoducho vysvetliť aj v kontexte toho, ako zákon o 13. dôchodku vznikal.

Trináste dôchodky z dielne strany SMER – sociálna demokracia mali stáť naviac asi 440 mil. eur a Krajniakova sociálna dávka, ktorú on neoprávnene volá „13. dôchodok“, asi 160 mil. eur, čím Matovičova vláda pripravila dôchodcov celkovo o 280 mil. eur!

Trinásty dôchodok z dielne strany SMER – sociálna demokracia mal byť vyplatený každému starobnému dôchodcovi vo výške priemerného dôchodku na Slovensku, tzn. 462 eur, a nie 50 – 300 eur, ako to spravil minister Krajniak. Tým vláda Igora Matoviča tento rok pripravila každého dôchodcu od 162 po 410 eur!

Minister Krajniak a aj celá strana Sme rodina za zákon o 13. dôchodkoch z dielne strany SMER – SD hlasovala a sľúbila, že po parlamentných voľbách nebude sociálne zákony meniť. Strana Sme rodina, ktorá by sa pred voľbami pre dôchodcov „celá rozdala“, zrazu zmenila svoje priority, zrušila platný zákon a presadila nový, ktorým z plnohodnotného 13. dôchodku urobila sociálnu dávku! Tým oklamala všetkých dôchodcov, ktorí im vo voľbách dali svoj hlas.

Odpustenie bankového odvodu

Krajniakov argument, že 13. dôchodky neboli v rozpočte, neobstojí, nakoľko v roku 2020 si Matovičova vláda pre pandémiu COVID-19 zmenila platný rozpočet na rok 2020, navýšila si výdavky rozpočtu o 7,8 miliardy eur. Takto mala zrazu k dispozícii rekordný objem peňazí ako ani jedna vláda pred nimi. Bežní ľudia si takúto obrovskú sumu nevedia veľmi predstaviť, ale je to suma, za ktorú by sa dalo postaviť asi 150 regionálnych nemocníc.

Ak sa bavíme o tom, aké priority má Matovičova vláda, tak je potrebné pripomenúť, že v tomto roku odpustila bankám 380 miliónov eur, čo nebolo plánované v rozpočte, čiže o tieto peniaze vláda rozpočet ukrátila. Odpustením bankového odvodu v nasledovných rokoch 2021 – 2023 príde rozpočet o ďalších 830 miliónov eur, čo je spolu 1,21 miliardy eur (24 regionálnych nemocníc).

Ak je prioritou Matovičovej vlády minúť stovky miliónov eur na celoštátne plošné testovanie, ktoré aj Európska komisia považuje za neefektívne (a obmedzujúce ľudské práva), tak sa opäť pýtam, či sa tieto obrovské prostriedky nedali použiť zmysluplnejšie!?

Na základe týchto faktov som presvedčený, že pre vládu Igora Matoviča, pri týchto obrovských dodatočných zdrojoch, nemôže byť problém nájsť 280 miliónov eur na plné 13. dôchodky, a to aj v rámci novelizovaného rozpočtu.

Je paradoxné, že pri takomto objeme peňazí, ktoré má Matovičova vláda k dispozícii, podľa vyhodnotenia Medzinárodného menového fondu Slovensko skončilo na predposlednom mieste z krajín EÚ vo výške poskytnutej pomoci na zmiernenie dôsledkov COVID-19!

Špajza nie je prázdna

Argument vlády, že „špajza je prázdna“, taktiež neobstojí. Pozrime sa na to trochu bližšie.

Každý štát EÚ vrátane Slovenska sa priebežne financuje predajom dlhopisov na finančných trhoch, čím si zabezpečuje dostatok hotovosti. Národná rada SR schválila zákon, ktorým sa Ministerstvu financií SR povolilo držať v hotovosti sumu až do výšky 10 miliárd eur (predtým bol limit cca 5 miliárd eur). Slovensko to dnes plne využíva a predalo dlhopisy za niekoľko miliárd eur. Minister financií tak má k dispozícii reálne hotovostné peniaze v sume 5 – 8 miliárd eur. To je najvyššia hotovosť, akú kedy vláda mala. Je teda jasné, že tvrdenia vlády, že na plnohodnotné 13. dôchodky nemá dosť peňazí, lebo „špajza je prázdna“, sú nepravdivé.

Na záver chcem povedať, že osobne ma najviac hnevá to, že strana Sme rodina tesne pred voľbami do Národnej rady SR v roku 2020 škaredo oklamala Jednotu Dôchodcov Slovenska, keď im prisľúbili plnohodnotné 13. dôchodky. Po voľbách si už na tento sľub akosi nevie spomenúť.

Toto sa jednoducho nerobí! V živote totiž vždy platí, že dôvera sa veľmi ťažko získava, ale o to ľahšie stráca!

Autor je poslanec NR SR a podpredseda strany Smer-SD

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.